Machu Picchu Peru hakkında
Menu

Machu Picchu Peru hakkında

macchu baş

Machu Picchu, günümüze herşeyi ile gelen bir İnka şehridir. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Peru’da, Urubamba vadisinde 2.360 metre yüksekliktedir.

machu1

Hükümdar Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılında inşaatı yapılmıştır. Machu Picchu, dağın zirvesinde olduğundan ulaşımı zordur fakat her yer basamaklar ile doldurulmuştur. Bu gün yaklaşık 3 bin civarında basamak olduğu düşünülmektedir.

maccu2

Machu Pichhu şehrinin yakınında bulunan dağın ismidir. Bu şehrin bu kadar yüksek bir noktaya yapılmasının nedeni henüz anlaşılmamıştır. Fakat, yapılan kazılarda pek çok asil, din adamı ve soylunun mezarı bulunmuştur. Bu nedenle belki de bu şehir asillere özel bir şehir olarak tasarlanmıştır.

macchu3

Machu Picchu‘yu keşfeden kişi Hiram Bingham’dır. 1912 yılında burayı keşfettikten sonra bulunan altınların Amerika’ya bu kişi tarafından götürüldüğü konuşulmaktadır. Fakat, yerli halk çok eski zamanlardan bu yana  burayı bildiklerini söylemektedir. Sonuç olarak, dünya ile tanışmasını sağlayan kişi, Bingham’dır.

macchu4

Şehrin 1532 yılında İspanyollar tarafından fark edilmemesinin sebebi yüksekte olmasıdır. Bugün hergün yaklaşık 2 bin kadar turist bu şehri gezmektedir. Doğanın içinde ve harika görselliği olan bu kenti gezebilirsiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.