Menu

Lupus hastalığı nedir ve tedavisi

lupus hastalığı

Lupus hastalığı nedir ve tedavisi

Bağışıklık sisteminin kendi doku ve organlarını hedef alması ile onlarla savaşmaya başlaması lupus hastalığını oluşturur. Lupus hastalığı nedeni ile, kalp, böbrek, kan hücreleri, beyin, akciğerler hasar yaşayabilir. Belirtilerini anlamak çok zordur. Doktorlar, lupus için taklitçi hastalık demektedirler. İlgi çeken ve şüphelendiren tek bulgu, yüzde burun kanatları yanında kelebek şeklinde döküntüdür.

lupus tedavisi

Özellikle 20-40 yaş arasında ki kadınlarda çok daha fazla görülür. Tam olarak neden oluştuğu ve ağırlıklı olarak neden kadınlarda olduğu henüz bilinmemektedir. Hastalığa geç teşhis koyulursa hasta hayatını kaybedebilmektedir. Çünkü, kalpte veya böbreklerde iltihap oluşturabilmektedir. Doktor kontrolünde ciddi bir tedavi dönemi isteyen bu hastalıkta başlıca problem ilaçların yan etkileridir.

Lupus hastalığı belirtileri nelerdir?

Lupus hastalığının en belirgin belirtisi burun kanatlarından yanaklara yayılan kelebek şeklinde ki döküntülerdir. Hemen hemen hepsinde, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo verme ve artirit vardır.  Saç dökülmeleri ve saç tabanında oluşan kabarcıklar, pullar hastalığın diğer belirtileridir. Bu şekilde olan belirtiler ile hemen teşhis koyulursa hastalık tedavi edilebilir. Erken teşhisin önemli olduğu bir hastalıktır. İlerleyen dönemde, kalp zarı, böbrek iltihapları oluşabilir. Doktorlar genelde kan tahlilleri yaparak, kanda anti antikor ararlar. Bu arama sürecinde pek çok tahlil yapılabilir.

Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tanısı başlangıç aşamasında koyulan lupus hastaları tuzlu yiyerek, güneş ışığından uzak kalıp, ilaçlarla dinlenerek hastalığı atlatırlar. İlerleyen lupus hastaları, kortizon tedavisi görürler. Fakat, tedavi sürecinde doktor kontrolü olması şarttır. Hastalara özel, beslenme sistemi ile tedavi uygulanmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.