Menu

Louis Pasteur neyi buldu

95e36/bean/1672/275c6

Louis Pasteur neyi buldu

1822’de Fransa’nın Dura bölgesinde bulunan Dole adlı kasabasında dünyaya gelen Louis Pasteur, kimyager ve sonrasında da bakteriyolog olarak çalışmış, yaşadığı dönemde tının ilerlemesine çok önemli katkıları olmuştur.

Pasteur Tıp doktoru olmadığından dolayı, dönemin tıp doktorları onun ortaya attığı teorilere burun kıvırmaktaydılar. Louis Pasteur ise tüm bunlara hiç aldırmamış, çalışmalarına devam etmiştir. Çünkü mikrop ve bakterilerin var olduklarına, bunların da hastalıkların sebebi olduğuna gerçekten tam anlamıyla inanmaktaydı.

Buluşları

Pasteur, yaptığı çalışmalara olan inancı sayesinde, kuduz ve ipek böceği hastalıklarına çare bulmuştur. Bunun yanı sıra, sütün bozulmasını önleyecek bir yöntemi de keşfetti. Bu keşfinde süt 140 Fahrenheit’ta yarım saat ısıtılmakta, sonra da hızlı bir şekilde soğutulmaktadır. Soğutulan sütün streilize edilmiş kapalı kaplara konulması gerekmekteydi. Pasteur’ün bulmuş olduğu bu yöntem, bugün de sütü mikroplardan korumak ve arındırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme verilen ad da buluşu yapan kişi olan Pasteur’ün adıyla türetilmiş olan Pastörize denmektedir.

Louis Pasteur, çok sevdiği Marie Laurent ile hayatını birleştirdi. Marie Laurent, eşini yaptığı araştırmaları her şeyin üstünde tutması konusunda cesaretlendiriyordu. Eşinin bu yaklaşımı ve düşüncesi sayesinde, laboratuar çalışmalarına oldukça yoğunlaşabilmekte, işine gereken zamanı ve ehemmiyeti verme şansına sahip olabilmekteydi.

Küçük bir çocuk olan Joseph Meister, kuduz bir köpek tarafından ısırıldıktan sonra, anne ve babası tarafından Pasteur’e getirildi. Pasteur, on dokuz yerinden kuduz bir köpek tarafından ısırılan çocuğa, daha önce insan üzerinde hiç denemesi yapılmamış olan kuduz aşısını yapmakta tereddüt etmişti. Pasteur’ün yanına çocuğu kontrol etmeye gelen başka doktorların çocuğun her halükarda öleceğini söylemesi, eğer bu aşıyı uygularsa en azından aşının denenmiş olacağını, başarılı olursa da ilacın kuduza çare olabileceğini söylemeleri üzerine uygulamayı yapmaya karar verdi. Bu uygulama başarılı olunca Pasteur artık kuduzun çaresini bulmuştu ve küçük Joseph’in hayatı kurtulmuştu. Bu çocuk büyüdüğünde de Pasteur Enstitüsü’nün kapıcısı olarak çalışacaktı. Joseph’in Pasteur’e olan minnet ve şükran duygusu onun ömrü boyunca Enstitü’de çalışmayı istemesine sebep olmuştu.

Gerçekleştirdiği büyük buluşlarına rağmen hayatı büyük bir alçak gönüllülük içinde geçen pasteur, insanlığa önemli hizmetler vermiş biri olarak 1895 yılında hayata gözlerini yummuştur.
66 Comments
 1. Anonim Cevapla
 2. selin Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. adı bende saklı Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
 6. adı bende saklı Cevapla
 7. tuna Cevapla
 8. tuna Cevapla
 9. Merve Cevapla
 10. Sevgi Cevapla
 11. Arzu Cevapla
 12. Anonim Cevapla
 13. gülşah Cevapla
 14. anonim Cevapla
 15. begüm Cevapla
 16. Anonim Cevapla
 17. Tarık Cevapla
 18. eliffffff Cevapla
 19. nilay Cevapla
 20. yağmur Cevapla
 21. öykü Cevapla
 22. cemil Cevapla
 23. sahra Cevapla
 24. sahra Cevapla
  • Anonim Cevapla
 25. ELİFnuran gül Cevapla
 26. ELİF Cevapla
 27. sıla Cevapla
 28. Gülsen Nur Cevapla
  • gfghjl Cevapla
 29. betul Cevapla
  • gfghjl Cevapla
   • emre Cevapla
 30. betul Cevapla
 31. Anonim Cevapla
  • berk Cevapla
 32. sude kırşan Cevapla
 33. irem Cevapla
 34. Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
 35. Begüm Cevapla
 36. Hüseyin Cevapla
 37. animas Cevapla
 38. Anonim Cevapla
 39. alpay Cevapla
 40. ayyüce demir Cevapla
 41. anonim Cevapla
  • ceyhun Cevapla
 42. gsbtbpsb Cevapla
 43. nisa Cevapla
 44. zeynep tuğçe Cevapla
 45. Anonim Cevapla
 46. Anonim Cevapla
 47. Anonim Cevapla
 48. demet akalın .com ,tr Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.