Louis Pasteur biyografi
Menu

Louis Pasteur biyografi

Pasteur, bir kölenin torunudur. Babası, Napolyon ordusunda üstün nişanlar almış bir subaydır. Bu nedenle, müthiş bir yurtsever olarak yetiştirilmiştir. Okulda pek parlak olmayan bir öğrenci olan pasteur, resimle ilgilenmiştir. 19 yaşında sanatı bırakarak, bilime yönelmiş ve Ecole Normale Superieure’e başvurur. 1822 yılında doğmuş ve 1895 yılında vefat etmiştir.

Louis Pasteur’ün hayatı

1846 yılında Ecole Normale Superieure’dan mezun olur. 1847 yılında fizik ve kimya dalında doktor olmuştur. Bu yıllarda kristal yapı ve optik konusunda çalışmaları ile adını duyurmuştur. 1848 yılında, Strasbourg Fen fakültesinde yardımcı profesör olmuştur. 1854 yılında kimya profesörü olmuştur ve Ecole Normale’de araştırma laboratuarı yöneticiliğine getirilmiştir. 1871 yılında şarbon, kolera ve kuduz gibi hastalıklar üzerine çalışmaya başlamış ve kuduz hastalığı ile ilgili 1885 yılında, bir şatoyu araştırma labaratuarı haline getirerek Pasteur Enstitüsünün çekirdeğini kurmuştur. Pasteur, insanlar için çok önemli olan buluşlar yapmıştır. Şarbon, koyun ve sığırlarda görülen bulaşıcı hastalıklar ve kuduz aşısı ile dünya çapında tanınmıştır. Bu gün kullandığımız pastörizasyon terimi onun buluşlarından biridir.

Kendi kurduğu Pasteur Enstitüsü, dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden biridir. Fransızlar için o, ulusal bir kahramandır. Yaşamı boyunca insanlığa hizmet etmek adına çalışan Pasteur için, Fransa’da pek çok cadde ve okula ismi verilmiştir. Pasteur, kimyager ve bakteriyolog olarak, bu günkü tıp dünyasına çok büyük hizmetler vermiştir. Tıp doktoru olmadığından, doktorlar tarafından çok eleştirilmiştir. Fakat o, hastalıkların bakteri ve mikroplar sayesinde olduğuna inandı ve çalışmalarına devam etti. 1895 yılında vefat etmesine kadar, alçak gönüllü ve sade bir yaşam sürdü.  Joseph Meister adlı bir çocuk, kuduz bir köpek yüzünden ısırıldığında Pasteur’e getirilmiştir. Öncelikle sadece hayvanlara kullandığından kuduz aşısını kullanmak istemeyen Pasteur, çocuğun öleceğini düşündüğünden aşıyı kullandı ve çocuğu kurtardı. Böylece, kuduz hastalığının aşısı bulunmuş oldu.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.