Louis Braille, Braille alfabesi
Menu

Louis Braille, Braille alfabesi

kör alfabesi

Louis Braille, Braille alfabesinin mucidi olan ve körlere yeni ufuklar açan mucittir. Braille, Fransa’da 1809 yılında dünyaya gelmiştir. 3 yaşındayken geçirdiği bir kaza nedeni ile sol gözünü kaybetmiştir. Uygulanan yanlış tedaviler nedeni ile, sol gözde oluşan iltihap, sağ göze atlamış ve 6 yaşında tamamen kör olmuştur.

braille alfabesi

Çok zeki bir çocuk olduğundan 10 yaşında, Paris’te bulunan körler Enstitüsü’ne burslu olarak girmeye hak kazanmıştır. Kısa süre içinde özel yetenekleri sayesinde öğretmenleri arasında önemli bir yere sahip oldu. Okulda, okulun kurucusu olan Valentin Haüy tarafından icat edilen kabartmalı harfler ile okumayı öğrendi. Haüy tarafından icat edilen bu sistem çeşitli zorlukları içeriyordu. Kabartma yapılan harfler bir kurşun plakaya yapılmıştı asla taşınamıyordu ve çok ağırdı. Okulun kütüphanesinde toplam 3 kitap vardı. Braille, daha farklı bir formül yaratmak için çalışmalar başladı.

1821 yılında Fransız Yüzbaşı Charles Barbier, karanlıkta ışık olmadan ordu mensuplarının birbiri ile haberleşmesini sağlayan bir sistem geliştirmişti. 12 farklı nokta yardımı ile harfler oluşmuştu fakat bu sistem karışık ve öğrenilmesi zor bir yöntemdi. Braille, bu sistemi 6 noktaya indirgedi ve 15 yaşında kendi alfabesini oluşturdu. Babası ona, kabartmalı ahşap bir parça yapmıştı, sonradan ilham kaynağının o olduğunu belirtmiştir. Bu yeni yazı sistemini öğretmenlerine gösterdiğinde, sistem beğenilmemiştir. Karışık bulunan alfabesi kabul görmediği halde o çalışmalarına devam etmiştir.

İlk görme özürlüler kitabı olan Kelimeler, müzik ve basit şarkılar metodu, 1829 yılında basılmıştır. Arkadaşı, Pirre Foucault ile beraber bu yazıyı baskı yapmak için bir makine tasarlamışlardır. Braille, hayatı boyunca çalışmalarına devam etmiş ve öğretmenlik yapmıştır. 1852 yılında Paris’te tüberküloz nedeni ile hayatını kaybetmiştir. 1918 yılında, tüm dünya ülkeleri Louis Braille’nin icadı olan Braille alfabesini onaylamış ve diğer yazı sistemlerini kabul etmeyeceğini duyurmuştur. Özel karakteri olan yazı sistemleri hariç tüm dillere uygulanan bir alfabedir. Müzik ve matematik için bile uygulanabilmiştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.