Menu

Leyla ile mecnun kimdir leyla ile mecnunun hikayesi

örnek resim

Birçok kişi tarafından işlenmiş olan konuyu Fuzulî, mesnevî türünde kaleme almıştır. Eser hala çok kıymetlidir. Mesnevî tarzına ve Türk diline yenilik getiriştir. Eserin iç örgüsü çok sağlamdır.

Leylâ ile Mecnun’ [Arapca مجنون ليلى] un aşkları bir Arap efsanesine dayanmaktadır. Bu efsanede Mecnun mahlasıyla şiirler söyleyen Kays ibni Mülevvah adlı bir Arap şairiyle Leyli (Leylâ) adlı bir Arap kızın arasında geçen ve ayrılıkla sona eren bir aşk hikayesini anlatılmaktadır.

Bu hikayenin konusu kısaca şöyledir: Leyla ve Kays(Mecnun’un asıl adı) ilkokul yıllarında birbirlerine aşık olmuşlardır. Kısa zamanda heryere yayılan bu aşkı duyan annesi Leyla’yı okuldan alır ve Kays’la görüşmesini yasaklar. Ayrılık ıstırabıyla mahvolan Kays halk arasında Mecnun diye anılmaya başlar. Bu sevda yüzünden çöllere düşen Mecnun’a birçok kişi Leyla’yı unutmasını söyler; ancak onun için kainat artık Leyla’dan ibarettir ve hiçbir şekilde bu aşktan vazgeçmez. Hatta babası onu bu dertten kurtulmak üzere Allah’a yakarması için Kabe’ye götürür; ama o tam tersine derdinin artması için dua eder. Hem Leyla’nın hem Mecnun’un halleri gittikçe perişanlaşmaktadır. Başkasıyla nikahlandırılan Leyla, kocasından kendisini uzak tutmak için bir hikaye uydurur ve bir süre sonra adam ölür. Bu sırada Mecnun çöldedir ve aşkın bin bir tülü cefasıyla yoğrulmaktadır, bu sırada dünyayla bütün bağlantısı kesilir ve sadece ruhuyla yaşar hale gelir. Leyla’nın vücudu da dahil olmak üzere bütün maddi varlıklarla ilişkisi bitmiştir. Birgün Leyla çölde onu bulur ama Mecnun onu tanımaz ve “Leyla benim içimdedir, sen kimsin?” der. Onun eriştiği mertebeyi anlayan Leyla gider ve bir süre sonra ölür. Onun ardından da Mecnun hayata veda eder, böylece ruhları hakiki kavuşmayı yaşar.

Bu hikayenin sonunda; seven ve sevilen bir olmuşlardır. Aşık kendini madde dünyasından tamamen soyutlamayı başarmış ve sevdiğine ulaşmıştır. Bu noktadan sonra seven ve sevilen diye iki farklı kişiden bahsetmekte yanlıştır; ruhlar ilahi visal(ilahi kavuşmaya)e ulaşmışlardır. Bu yüzden artık Mecnun sevdiğini kendinden dışarıda aramamaktadır, bu dünyayı onun yeri kabul etmemektedir. Bu mesnevide Fuzuli, dünyevi aşkı bir basamak olarak kullanıp onun üstünden maddeden ayrılıp tamamen ruha ait olan ilahi aşkı anlatır.

Efsanenin hikayeye dönüşmesi

Bu efsane Arap edebiyatında 10. yüzyılda çok yaygın bir hale gelmiş, Mecnun’a ait olduğu söylenen şiirlerin arasına nesirler de eklenerek hikaye haline getirilmiştir. Bu konu daha sonra Fars ve Türk edebiyatlarında da işlenmiştir. Bunların arasında en ünlüsü Fuzuli‘nin 1535’te yazdığı Leylâ vü Mecnun adlı mesnevisidir.Fuzuli,Leyla ve Mecnun mesnevisini istek üzerine yazmıştır. Kanuni Sultan Sü­leyman Bağdat şehrini ele ge­çirdikten sonra burada toplanan bilim ve sanat adamları, Fu­zuli’den, bu türde bir eser yazmalarını istemişler, bunu bir çeşit sınanma sayan Fuzuli de 1535 yılında eserini tamamlayıp Bağdat valisi Üveys Paşa’ya sunmuştur.

Mecnun ve namaz kılan derviş

Kays, bilinen adıyla Mecnun, Leylâ’nın aşkından kendisinden geçip yarı meczup bir halde çölde giderken, namaz kılmakta olan bir dervişin önünden geçer. Derviş hemen namazını selamlayıp, Mecnun’a “Namaz kılan birinin önünden geçilmez, bunu bilmiyor musun?” diye çıkışır. Mecnun cevap verir “Ben Leylâ’nın aşkından öyle bir hale geldim ki, senin burada namaz kıldığını görmedim bile, sen nasıl bir aşkla namaz kılıyorsun da benim senin önünden geçtiğimi görüyorsun?”

Mecnuna Şartlar

Bunun üzerine Leylâ’nın babası kızını Mecnun’a vermek için üç şart koşar.

 • Birincisi Mecnun çok sevdiği dişi ahuyu öldürecektir.
 • İkincisi aslan ile boğuşup onu da öldürmesi.
 • Üçüncüsü ise yedi başlı ejderhayı öldürmesi.57 Comments
 1. Anonim Cevapla
 2. qizli isim Cevapla
 3. mehmet Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. şevval Cevapla
 6. Anonim Cevapla
 7. Remziye k.... Cevapla
 8. adfgfyf Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. ayka Cevapla
 11. mecnunun taklidi Cevapla
 12. leyla bicer Cevapla
 13. meryem Cevapla
 14. Anonim Cevapla
 15. ezo Cevapla
 16. Elif Cevapla
 17. Kenzibat Cevapla
 18. ceylan Cevapla
 19. hayat buysa üstü kalsın Cevapla
  • email Cevapla
 20. selim Cevapla
 21. yusuf Cevapla
 22. baran genç Cevapla
 23. muslum Cevapla
 24. bahar k... Cevapla
 25. Soner Cevapla
 26. Anonim Cevapla
 27. leyla Cevapla
  • halil Cevapla
 28. Anonim Cevapla
 29. Sinan Yuksel Cevapla
 30. bahar Cevapla
 31. Anonim Cevapla
 32. sema Cevapla
 33. Anonim Cevapla
  • AbduLLah Cevapla
 34. hasan fener Cevapla
 35. gizem Cevapla
 36. berfin Cevapla
 37. berfin Cevapla
 38. Ilyas Tardu Cevapla
 39. Ilyas Tardu Cevapla
 40. Nacıye Senay Cevapla
 41. beste Cevapla
 42. ersin aksoy Cevapla
 43. perisa Cevapla
 44. gizem Cevapla
 45. gizem Cevapla
 46. gizem Cevapla
 47. nisanur Cevapla
 48. alara Cevapla
 49. filiz Cevapla
  • Selim Diebiri Cevapla
 50. Semih Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.