Leonardo da Vinci mucizesi
Menu

Leonardo da Vinci mucizesi

Leonardo da Vinci’yi hepimiz ressam yönü ile çok iyi tanıyoruz. Eşsiz resimlerini bu gün dünyada bilmeyen hemen hemen yoktur. Vinci, resimleri yanı sıra mimar, filazof, matematikçi, heykeltıraş, mucit, mühendistir. 1452 yılında soylu bir aileden gelen babanın gayrimeşru çocuğu olarak İtalya’da doğmuştur. Gayrimeşru çocuk olduğundan o zamanki yasalara göre eğitim alamamıştır. Ünlü ressamların yanına çırak olarak verilmiştir. Fakat, bitmek bilmeyen merakı ve yeteneği ile dünyanın en büyük ressamları arasına girmiştir. 1519 yılında vefat etmiştir.

”Sadece damarların ve kanın nasıl çalıştığını anlamak için 10 ceset açtım ” diyen Vinci, anatomiye merak salmıştır. O dönem bu araştırmaları yapmanın zorluğunu düşünebilirsiniz. Kilise tarafından aforoz edilmeye gidecek kadar tepki çekmiştir. Eski bir hastanenin mahzeninde çalışmalara başlamış ve şaşırtacak kadar çözümlemeler yapmıştır. O dönem tıp adamlarından daha da ileriye gitmeyi başarmıştır. Vatikandan gizlenmek için mahzende çalışmalarını yaparken bir yandan da yukarıda gördüğünüz çizimleri yapmıştır. Kalbi tüm ayrıntılarına kadar çizerek, araştırmacılara ışık vermiştir.

İnsan vücudunun tüm oranlarını verdiği ünlü Vitrius adamı sayesinde tıp dünyasına çok yardımcı olmuştur.  Karaciğer, akciğer ve cinsel organ çizimlerindeki kusursuzluk ve oranlardaki hatasızlık sayesinde çok önemli bir iş yapmıştır. Bir dönem bu çizimler anatomi derslerinde kullanılmıştır.

Anne karnındaki fetüs çalışması, Vatikan tarafından yasaklı olan Vinci’nin inekler üzerinde yaptığı çalışmaların insan vücuduna uyarlanmış şeklidir. Bu çizimlerden anladığımız şey, Vinci’nin hayal gücünün ve tekniğinin ne kadar geniş olduğunu anlamamızı sağlıyor. Bir kaç ayrıntı dışında bire bir fetüs şeklini yakalamıştır. Hayal gücü ile bilim bir araya ancak bu kadar doğru gelebilir. Vinci’nin bu nedenle Mona Lisa tablosunda ve diğer tablolarında insan figürlerini fotoğraf gibi yaptığı söylenmektedir. Anatomi bilgisi, Vatikan tarafından yasaklanmasa nerelere varacağı bilinmemektedir.

Mekanik aletlere olan ilgisi nedeni ile bir çalışma defteri tamamı ile bu çizimlerile doludur. O dönem hayal gördüğünü düşünen insanlar bu gün keşke bu ürünleri görebilseydi.  Çünkü, Vinci bu çizimlerde tank, uçak, helikopter, makinalı tüfek, su pompaları çizmiştir. Latince bilmemesi nedeni ile bilim olarak bu çizimleri uygulayamamıştır. Fakat, çağında mühendis, mimar olarak çalışma imkanına sahip olmuştur.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.