Lenf sisteminin görevleri nedir? Lenfödem nasıl oluşur
Menu

Lenf sisteminin görevleri nedir? Lenfödem nasıl oluşur

lenf sistemi

Lenf sistemi, lenf sıvısı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan ve vücudun içinde kanallar ve bezler oluşturan, beyin hariç tüm vücutta dolaşan bir sistemdir. Vücudun ikinci dolaşım sistemi olarak bilinir. Fakat, dolaşım sisteminden farklı işlemektedir. İşte, lenf sisteminin görevleri ve lenfödem ;

lenfödem nedir

Lenf sisteminin görevleri nelerdir?

Dokular arasında bulunan sıvının toplardamar ve lenfatik sistemden geri emilerek kan dolaşımın aktarılması lenf sisteminin başlıca görevidir. Bu sıvı içinde, yağ, hücreler, ait ve tuz, proteinler vardır. Büyük olduklarından toplardamar tarafından emilemeyen proteinlerin lenf sistemi ile geri emilmesini sağlarlar. Lenf sisteminde oluşan bir sorunda dokular arasında sıvı kalmaya ve birikmeye başlar buna lenfödem denilir.

Lenfödem nedir ve neden oluşur?

Dokular arasında sıvıların emilememesi ile sıvı birikmesine verilen isimdir. Lenf damar sisteminde veya lenf nodüllerinde oluşan hasar ve tıkanmalar sonucu olabilir. Doğuştan oluşan lenfödemler vardır. Toplardamar sisteminde oluşan bozukluklar, lenf sisteminin aşırı çalışması ile gelişebilir. Yağ dokusunun artması ile lenf sisteminin taşıdığı su ve proteinlerin artması sonucu lenfödem oluşabilir.

Lenfödemde, dokular arasında biriken sıvının içinde protein, yağ, hücreler ve tuz vardır. Dokularda oluşan şişliklerin başlıca nedeni yağ ve proteinlerdir.

Lenfödem türleri nelerdir?

Doğuştan oluşan lenfödem (Primer lenfödem)

Anne karnında bebeğin lenf damarlarının yeterince gelişmemesi ile oluşur. sağlam olan lenf damarları ve toplardamar sistemi bu sorunu bir süre absorbe eder. Travmalar, ergenlik, hamilelik ve enfeksiyonlar gibi tetikleyici unsurlar ile bir anda ortaya çıkabilir. Doğuştan olan lenfödem bacaklarda kendini belli eder.

Sekonder lenfödem

Lenf isteminde hibir aksaklık olmamasına rağmen, sonradan zarar görmesi ile oluşur. Kansere bağlı olarak cerrahi uygulamalar ile lenf nodülleri alınabilir. Memem kanserinde koltuk altı lenf nodülleri alınır. Prostat, rahim ameliyatları ve kanser ameliyatlarından sonra sekonder lenfödem görülür. Radyoterapi gören hastalarda lenf nodülleri zarar gördüğünden lenfödem gelişebilir.

Kronik venöz yetmezlik sonucu oluşan lenfödem

Toplardamar sistemi kanı yeterli seviyede kalbe götüremediğinde lenfödem görülür. Diz altlarında şişlikler çıkar. Bu bölge kalbe en uzak kısımlardır yerçekimi geri dönüşe engel olur. Toplardamar tarafından kalbe gidemeyen dokular arasında kalan sıvıyı lenf sistemi yüklenir ve götürmeye çalışır. Aşırı yüklenme ile, lenf damarları sıvıyı itme özelliğini kaybederek, lenfödem oluşturur.

Lipödem sonucu gelişen lenfödem

Lipödem, kadınlarda oluşur. adet kanamsı ya da hamilelikte iki bacakta ani yağ akışı artar. Kollarada sıçrayabilir. Artan yağ akışı, lenf sistemini zorlar ve lenfödem oluşur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.