Menu

Lenfödem nedir, belirtileri, tanısı ve tedavisi

lenf ödem belirtileri

Lenfödem, kol ya da bacaklar gibi dokularda lenfatik sıvının birikmesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Lenfödem rahatsızlığı bacaklarda şişlikler ve ağrı yaptığından hemen tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde ilerleyerek, kronik bir hal alarak yaşamı olumsuz bir şekilde etkiler.

lenf ödem nedir

Lenf sistemi nasıl çalışır?

Dolaşım sisteminin toplardamar ve atardamarlardan sonra gelen elamanı lenf sistemidir. Çok ince damarlar ve bunların arasında lenf bezlerinden meydana gelen lenf sistemi hemen hemen bütün organlarda bulunur. Organlardan gelen damarlarla birleşerek toplardamarlara açılırlar. Dokular ve hücreler arasındaki sıvı olan lenf sıvısı, protein, su, yağ ve hücre artıklarını içerir. Bu sıvı fazlalaşınca lenf damarları tarafından lenf bezlerine iletilir. Lenf bezleri artıkları süzüp, sıvının kan dolaşımına verilmesini sağlar.

Lenfödem nedir?

Lenf damarları ve bezleri bazı nedenlerle hasar görmüşse, lenf sıvısının dolaşımı rahatça yapılamaz. Sıvı dokuda birikir. Bunun sonucunda kollar, bacaklar ve organlar sıvının birikimi ile şişer. Bir süre sonra kalıcı olmaya başlayan şişlik daha da artar. Bacak yada kollar daha da şişerek deri kalınlaşır ve işlev bozularak kişinin yaşam kalitesi düşer.

Lenfödem tedavisi nasıl yapılır?

Lenf ödem, doğuştan ve sonradan oluşan olmak üzere iki çeşittir. Doğuştan gelen lenf ödem de lenf damar ya da bezleri olmamasına karşı, şişlik sonraki yıllarda gençlik döneminde belirir. Sonradan oluşan lenfödem ise, lenf damarlarının hastalıklar veya tedaviler sonucu tahrip olması sonucu gelişir.

Lenfödem genelde kroniktir, bir kez geliştikten sonra hayat boyu devam eder .Lenf ödem tedavisi oldukça zordur. Şişmiş kol ya da bacaklar enfeksiyona çok yatkındır. Böcek yada sinek ısırması, kaşıma gibi basit olaylarda bile enfeksiyon başlayabilir. Enfeksiyon lenf damarları içinde olur ve lenfanjit olarak adlandırılır. Yıllar içinde şişlik daha da artar . Deri kalınlaşır ve olay giderek ilerler.

Lenfödem belirtileri nelerdir?

Lenfödem de şikayetler hemen olmayabilir. Lenf yollarında hasar oluştuktan 15-20 yıl sonra şikayetler başlayabilir. Bu şikayetleri sıralarsak;

-Bacaklarda güçsüzlük, acıma, ağırlık hissi

-Bileklerde esnekliğin azalması,

-Şişlikler,

-Deri kalınlaşması, çatlaması, fil derisi gibi görüntü,

-Ayak bileklerinin sütun gibi kalınlaşarak fil bacağı görünümü olarak sayılabilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.