Lejyoner hastalığı
Menu

Lejyoner hastalığı

lejyoner baş

Legionella , durgun suda üreyen ve akciğerlerde zatürre yapan bir bakteridir. 1876 yılında bir otelde toplantı yapan lejyonerlerin hepsinin zatürre olması nedeni ile bu bakteriye legionella denilmiştir. Bu bakterinin 20 farklı çeşidi vardır.

lejyoner1

Legionella bakterisi durgun sularda ürer ve su ile dağılırlar. Otel iş merkezleri ve evlerde havalandırma sistemleri, klimalarda hızla çoğalarak bulaşabilirler. Havuz ve su depolarında yaşayabilirler. Solunum yolu ile bulaştıklarından su içmekle bulaşma riskleri yoktur.

lejyoner2

Lejyoner hastalığı, sigara içenlerde, alkoliklerde, kalp hastalarında, kronik bronşit, şeker ve böbrek hastalıklarında, kortizon kullananlarda daha sık görülür. Hızlı teşhis ve tanı koyulmalıdır. Ölümle sonuçlanabilen bir zatürre türüdür. Yüksek ateş, üşüme, titreme, kuru öksürük, halsizlik ile başlar bıçak batar gibi göğüs ağrıları, karın ağrısı, bulantı ve kusmayla şiddetlenir. Çeşitli sinir sistemi bozuklukları hastalığa katılır. halüsinasyonlar, dengesiz hareketler vs. bazı hastalarda, akciğer ödemleri, böbrek yetmezliği gibi sonuçlara varabilir.

lejyoner3

Lejyoner hastalığı için bazı antibiyotikler kullanılır. Tanı erken koyulursa tedavi hemen yapılabilir. Tedavi süresi yaklaşık 2-3 hafta kadar sürer. Penisilin türevi ilaçlar bu hastalıkta hiç faydalı değildir.

lejyoner4

Havalandırma ve klima sistemleri çok iyi dezenfekte edilmelidir. Su depoları, kapalı alanlarda bulunan havuzlar, duş başlıkları temizlenmelidir. Kullanılacak olan suların 70 derecede kaynatılması gerekmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.