Menu

Lavanta Yağının Faydaları

lavanta yağı

Lavanta Yağının Faydaları

Çok eski tarihlerden günümüze lavanta ve yağı kullanılmıştır. Bu güzel kokulu çiçek, ferahlatıcı etkisi kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Güzellik ve sağlık alanları yanı sıra temizlikte bile kullanılan lavanta yağının  faydaları ;

Lavanta yağının sağlığımıza faydaları

Lavanta yağı çok iyi bir ter engelleyicidir. Yaklaşık 1-2 damla kadar lavanta yağını çok terleyen vücut bölgelerine sürerseniz ter kokusu oluşmayacak ve gün boyu aynı etki devam edecektir. Bu nedenle banyo sonrası sabah saatlerinde uygulanması önerilir. Deride oluşan çatlaklar, deri üstünde ki lekeler ve kuruluk için de lavanta yağı önerilmektedir. 1-2 damla lavanta yağı ile çatlak ve kuruluk olan bölgelere yapılan masaj kısa zamanda bölgeyi toplayacaktır. Ayrıca bu bölgelere dudaklarınız da dahildir. Lavanta yağı dudaklarda oluşan çatlama ve kuruluğa çok iyi gelmektedir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra hafif nemliyken lavanta yağı ile saç diplerine masaj yaptığınızda kepek oluşumu engellendiği gibi saçlarda canlanma da görülür. Özellikle çok kuru saçlarda kullanmak çok faydalıdır. Ayaklarda ve bacaklarda oluşan ağrılar için 2-3 damla lavanta yağı ılık su ile karıştırılır ve ayaklar bu suda 30 dakika kadar bekletilir. Vücudunuzda herhangi bir bölge yandığında lavanta yağı yanık acısını aldığı gibi hızlı iyileşme olacaktır. Ayrıca böcek ve arı sokmasında kaşıntı, şişlik ve acı gibi sorunları çözer. Kesiklerde oluşacak olan bakterileri öldürür. Lavanta yağı aynı zamanda burun kanamalarında da etkendir. Burnunuz kanadığında bir buzu ve 1-2 damla lavanta yağını bir beze sarın cildin üstünden kompres yapın. Böylece kanamanın duracağını göreceksiniz. Ayrıca güneşten yanan cilt problemlerinde su içine eklenene 5 damla lavanta yağı ile cildinize yayın. Yanıkların hem acısı hem de hızlı iyileşme oluşacaktır. Araba veya taşıtlar ile uzun yolculuk yapacaksanız lavanta yağını ara sıra koklamak bulantı da dahil olmak üzere tutmaları engelleyecektir.Gece uykusuzluk probleminiz varsa yastığınıza damlatacağını 1-2 damla lavanta yağı rahat uyumanızı sağlar. Ayrıca egzema tedavisinde çok etkilidir.

Çamaşır yıkarken lavanta yağı damlatılmış bir bez makineye atılırsa çamaşırlar güzel kokar. 1 litre suya 4-5 damla lavanta yağı katılır ve evde sprey gibi kullanılabilinir.Keten kumaşların saklanmasında, kıyafetlere güve ve haşeratın zarar vermemesi için bir kaç damla lavanta yağı damlatılmış bir bez aralarına koyulabilir. Lavanta yağı her konuda bize yardımcı mucizevi bir bitki yağıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.