Lastik nedir, nasıl çalışır
Menu

Lastik nedir, nasıl çalışır

lastik nedir

Lastik nedir, nasıl çalışır

Araçların yol ile olan temasını sağlayan tek unsur onun lastikleridir. Hal böyle olunca da lastik kalitesi ve güvenilirliği oldukça önemli bir konu olmaktadır. Bir lastik bazı katmanların bir araya gelmesi ile oluşur. Bunlar; çelik kordon, şambrel, kemerler, muhafaza pliesi, yanak ve dış lastiktir. Bu katmanları da kısaca sizlere anlatmaya çalışalım.

Çelik kordon: Dayanımı yüksek çelik kabloların lastiğin iç çevresini saracak şekilde üretilmiş olan kısmıdır. Lastiğin janta tam ve sağlam oturmasına imkan verdiği gibi yanal kuvvetlere karşı da kendi formunu korumasına yardımcı olmaktadır.

Şambrel: Şambrel, polyester karbon ve sarılmış plies adı verilen birkaç katmandan oluşmaktadır. Bunlar şambrelin dolayısıyla da lastiklerin mukavemetini arttırır. Otomobil lastiklerinin birçoğu iki şambrel pliesi barındırır. Ancak bu miktar uçak lastiklerinde 30’a kadar çıkmaktadır.

Kemerler: Lastiğin yol ile olan temasını en stabil ve düzgün duruma getiren çelik kemerler, lastiklerin olmazsa olmazlarıdır ve lastiklerin koruyucularıdır.

lastik

Muhafaza pliesi: Lastiklerin katmanlarını ve tüm bileşenlerini yerinde tutan polyesterden üretilen ekstra özel bir katmandır. Daha çok yüksek hız yapması için tasarlanan lastiklerde kullanılmaktadır.

Yanak: Şambreli ve plies’leri lastiğin içinde tutmaya yarayan ve bunları koruyan bölümdür. Yanal yük dayanımını daha da arttırmak için oldukça güçlü malzemelerden üretilmektedir.

Dış lastik: Dış lastik, birçok farklı doğal ve sentetik karışımlardan üretilmektedir. Lastiğin görünen dış kısmını meydana getiren bu bölümün dayanıklılığı oldukça önemlidir. Ne yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Yumuşak olursa çabuk aşınır, sert olursa da kırılabilir. Yol tutuşu ve sürüş emniyeti bakımından hayati bir öneme sahiptir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.