Menu

Laparoskopi (kapalı ameliyat) nedir

kapalı ameliyatlar

Laparoskopi (kapalı ameliyat) nedir, nasıl yapılır..

Laparoskopi, kelime olarak karın içini gözlemek manasına gelir. Karın bölgesinde olan organların, karın üst bölgesinden açılan delikler yardımıyla içeri sokulan kameralar ile gözlenmesi ve cerrahi işlemlerin yapılmasına laparoskopi yani kapalı ameliyat denilir. Kadın hastalıkları başta olmak üzere, genel cerrahi, üroloji gibi alanlarda da kullanılır.

İşte,  laparoskopi ameliyatları ;

 


Laparoskopi ameliyatı nasıl yapılır?

Laparoskopi yani kapalı ameliyat genel anestezi ile yapılır. Hasta uyuduktan sonra, karın boşluğundan göbek içine ince bir iğne ile girilerek, karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Belli bir şişme yaratıldıktan sonra 1 cm. çaplı ismi trokar olan ve içinden aletlerin geçtiği borular karın boşluğuna göbek deliğinden sokulur. Bu noktada karaciğer, safra kesesi, mide, rahim, yumurtalıklar, idrar torbası, bağırsaklar incelenir. Daha sonra hasta başı aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir. Yapılacak olan ameliyat şekline göre, 0.5 cm.lik borular karın boşluğuna sokulur. Bu borulardan geçen aletler ile ameliyat yapılır. Daha sonra aletler çıkarılır ve gaz boşaltılarak, hasta odasına alınır.

Laparoskopi ile yapılan ameliyatlar

Laparoskopi ameliyatları cerrahi ameliyatlara göre en güvenli ameliyat uygulamasıdır. Hastanın deri kısmında dikiş ve kesi olmaz. Kanama riski düşüktür. Laparoskopi kullanılan ameliyatlar;

Tanısal jinekoloji, rahim, tüpler, yumurtalıkların incelenmesi,

Tıkalı tüplerin açılması,

Yapışıklıkların açılması,

Miyomların çıkarılması,

Dış gebeliğe cerrahi temizlik,

Yumurtalık kistlerinin alınması,

Endometriozis ameliyatları,

Rahmin alınması,

Yumurtalıkların alınması,

Kasık ağrısı cerrahisi,

Bağırsak sarkması ameliyatı,

İdrar kaçırma ameliyatları,

Pkos ameliyatları,

Tüplerin açılması ameliyatlarıdır.

Laparoskopinin riskleri nelerdir

Hayati tehlike çok nadir olsa da, laparoskopi ameliyatları deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Laparoskopi sırasında, bağırsaklarda delinme, damar zedelenmeleri oluşabilir. Çok nadir olarak anestezi sorunu yaşanabilir.

Laparospoki sonrası

Ameliyat sonrası 3-4 saat sonra hasta evine yollanır.

Laparoskopi sırasında hastanın karın içine verilen karbondioksit gazı çıkarılsa bile bir kısmı içeride kalabilir. Bu da hastada, omuzlarda ağrı yapabilir.

Ameliyat sonrası hafif ağrı kesiciler verilebilir.

Ameliyattan 48 saat sonra banyo yapılabilir.

Ameliyat sonrası, titreme, ateş, karında şişlik, gaz çıkaramama, idrar yapamama, bulantı ve kusma varsa hemen doktora haber verilmelidir. Bu durumda hemen hastaneye başvurmak gereklidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.