Kusmaya Ne İyi Gelir ?
Menu

Kusmaya Ne İyi Gelir ?

kusmaya-ne-iyi-gelir

Kusmadan sonra mideye ne iyi gelir?

Kusma durumu, vücutta tüketilmiş ve sindirilme işlemi gerçekleştirilmemiş olan sıvıların ve de gıdaların; tekrardan hareketlenerek midedeki sıvılarla birlikte istem dışı bir şekilde ağızdan dışarıya atılmasıdır.

Kişinin bir anda kusması gelip geçici bir durum olarak ele alınabilecekken, sürekli olarak kusmaya devam etmesi başka bir rahatsızlığın ya da vücutta bulunan bir virüsün habercisi olarak da değerlendirilebilmektedir. Örneğin; bir birey ishal olduğunda aynı süreçlerde kusma reaksiyonları da gösterebilmektedir. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden kusmaya ve ishale ne iyi gelir sorusunun cevabı aranarak duruma bir çözüm aranabilmektedir.

Kusma söz konusu olduğunda; bebeklerde kusmaya ne iyi gelir, çocuklarda kusmaya ne iyi gelir, yetişkinlerde ishal ve kusmaya ne iyi gelir gibi pek çok konu başlığı kişilerin yakınları tarafından araştırılarak hızlı bir çözüm süreci geçirilmeye çalışılmıştır.

kusma-nedenleri

Kusmaya ne sebep olur?

Kusma söz konusu olduğunda akla gelen ilk sebeplerden biri sindirim sisteminde kendine yer edinmiş bakteriler ve parazitlerdir. Bunun dışında mide üşütmesi dediğimi mide gribi durumu, vücutta hem kusma belirtilerinin hem de ishal belirtilerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Kusmanın genel olarak neyden dolayı meydana geldiğine bakıldığında; gebelik durumu, migren, aşırı yemek yemek, aşırı alkol tüketmek, aşırı kahve tüketmek, taşıt tutması, idrar yolundaki enfeksiyonlar, kemoterapi süreci, ilaç alerjileri ve besin alerjileri karşımıza çıkmaktadır.

kusmaya-neden-olan-faktorler

Kustuktan sonra ne iyi gelir?

Kusma sürecinden sonra konuyla alakalı olarak en çok araştırılan doğal çözümler kusmaya ne iyi gelir evde konusu ve kusmaya ne iyi gelir bitkisel  konusudur. Bu tip durumlara karşı alınacak önlemler de şu şekildedir;

  • Tarçın ve karanfil : 3 bardak suyun içerisine bir tutam tarçın ve bir kaç karanfil atılarak kaynatılır. Kaynayan malzeme 10 dakika da demlenme sürecine bırakıldıktan sonra içilebilir hale gelmektedir.
  • Nane suyu : Nanenin taze yaprakları kaynatılıp ardından süzülerek sıcak bir şekilde çay niyetine tüketilebilmektedir.

kusmayi-onleyici-faktorler

  • Portakal ve limon : Sıcak yapıdaki suya biraz limon damlatmak mide bulantısını önleyebilmektedir. Vapur ya da araba tutması yaşayan bireylerin limonu koklaması da bulantı giderici bir faktördür. Midesi bulanan kişiler portakalı tuzladıktan sonra yediklerinde mide bulantıları hafiflemektedir.
  • Kişniş : Bir kaç kişniş tohumunu kısık ateşte kaynattıktan sonra süzerek içmeniz yeterlidir. Tohumunu bulamazsanız yaprağını da kaynatabilirsiniz.
  • Türk kahvesi : Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi, bir çorba kaşığı bal ve bir tutam kimyon karıştırılarak yavaşça tüketilirse bulantıdan kurtulunabilmektedir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.