Menu

Kuşlar nasıl uçar, uçuş teknikleri nelerdir

kuşların uçuş teknikleri

Kuşlar omurgalı hayvanlar olup, yumurta ile üremektedirler. Dünya üzerinde yaklaşık 10 bin değişik kuş türü bulunmaktadır. Kuşları diğer canlılardan ayıran özelliklerden biri sabit vücut sıcaklığına sahip olmaları, diğeri ve en önemli özelliği olan uçma yeteneğidir.

kuşlar nasıl uçar

Kuşların anatomileri uçmaya uygun bir yapıdadır. Düşük ağırlıkta olmaları için kemiklerinin içi boştur ve bedenlerinde hava keseleri yer almaktadır. Ayrıca dışkıları da sıvıdır ve vücutlarının ağırlığının az olmasına imkan sağlamaktadır. Tüyleri çok çok hafiftir ve uçmalarına yardım etmektedir.

Kuşların iskelet sistemi nasıldır?

Kemiklerinin içleri boş olsa bile iskelet sistemi sağlam bir şekilde tasarlanmıştır. Kuşların omuz, kalça ve göğüs kemikleri birbirine kaynaşmış şekildedir, yani tam anlamıyla bir bütün halindedir. Bu sayede kuşların yapısı çok daha sağlam hale gelmiştir. İskelet sistemi, kuşların ağırlıklarının çok küçük bir kısmını kapsar. Kuşların türüne göre değişkenlik gösterse de, iskeletlerinin ağırlığı tüm vücudun %5’i kadardır.

Kuşların solunum sistemi nasıldır?

Kuşların solunum sistemi, karada yaşayan canlılara göre farklılık göstermektedir. Solunum sistemleri, oksijen ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından oldukça önemlidir. İnsana nazaran 20 kat daha fazla oksijene ihtiyaç duyan kuşların akciğerleri de buna göre gelişmiştir. Oksijen akciğer kanalı boyunca tek yönde hareket eder ve bu sayede de kuşlar oksijen ihtiyaçlarını kesintisiz bir şekilde karşılarlar.

Kuşlar uçuştaki dengelerini nasıl sağlar?

Kuşların kafaları hafif olduğu için uçuş esnasında öne doğru eğilmezler. Bu sayede de uçarken dengelerini sağlayabilmektedirler. Vücutlarındaki tüyler, kuşların uçuşları sırasındaki en önemli denge unsurlarından biridir. Kanat kısmındaki tüyleri sayesinde dengelerini sağlamaktadırlar. Kuşların tüylerinin hafif olması aynı zamanda kaldırma özelliği katmaktadır.

Kuşlarda güç ve enerji sistemi:

Kuşların enerji depolama sistemleri vardır. Göçmen kuşlar uzun yolculukları sırasında gereken enerji ihtiyaçlarını vücutlarında depolarlar. Güçlü olabilmek için zayıf olmak zorunda olan kuşlar, fazla kilolarından sıyrılarak çok daha rahat uçarlar. Enerjilerini verimli kullanmak ve tasarruf etmek için uygun uçuş hızını belirlerler ve rüzgarı uygun şekilde kullanırlar.

Kuşların uçuş teknikleri, uçuş sırasında rüzgardan faydalanmaları;

Kuşlar uçarken çok fazla enerjiye ihtiyaçları vardır ve bütün kuşlar uçma sırasında rüzgardan faydalanırlar. Gelişmiş göğüs kasları ve hafif iskelet sistemi sayesinde daha az enerji harcarlar. Kerkenez kuşu tarla fareleri ile beslenir ve toprağın altından çıkan fareleri yakalamak için onların çıkış zamanlarını takip eder. Avlanma sırasında rüzgarı doğru şekilde kullandığından enerji harcaması azalır. Gereken hava akımını yakaladığında kanatlarını çırpmaz ve havada asılı şekilde kalır. Hava akımlarıyla ortaya çıkan enerjiyi uçarken kullanır ve havada süzülür. Bu süzülmesi kanatlarını çırpmamasını sağladığı için, onun havada daha fazla kalmasına imkan sağlar. Süzülerek uçan kuş türleri, avlarını ararken fazla enerji sarfiyatında bulunmaz.

Hava akımları sayesinde gerçekleşen süzülme şekilleri:

Yüksek bir yamaçtan aşağıya doğru süzülen kuşlar, yukarıya doğru olan hava akımlarından yararlanmaktadırlar ve eğimli süzülme olarak nitelendirilirler. Albatros, bu uçuş tekniğini kullanan bir kuş türüdür. İri yapılı bir kuş cinsi olmasına rağmen bu uçuş tekniği sayesinde çok az enerji harcar.

Bir tepenin üzerinde şiddetli bir rüzgar oluştuğunda, hava akımları dalga şeklinde oluşmaktadır. Bu dalgalı hava akımlarından yararlanılarak gerçekleştirilen uçuşlara dalga süzülmesi adı verilmektedir. Kuşların yukarıya doğru süzülmesine imkan veren hava akımları vardır ve bunlar daha çok hava cephelerinde görülür.

Kuşlar, göç sırasında genellikle “V” şeklinde uçarlar ve güçlü olanlar en uç kısma geçerek havayı kırarlar. Daha zayıf olan kuşlar ise arkalara dizilerek olumsuz hava koşullarından daha az etkilenirler.

Skimmar adlı kuş türü, oldukça farklı bir şekilde uçar ve avlanır. Skimmer kuşlarının alt çeneleri üst çenelerinden 2 kat daha büyüktür ve bu onun suda rahatlıkla avlanmasını sağlamaktadır. Uçarken alt çenesini suya daldırır ve ağzına bir şey takıldığında hemen üst çenesini kapar, avını yakalar.

Kuşların uçuş tekniklerini belirli bir kategoriye ayırmak zordur. Her kuş türünün kendine özgü bir uçuş tekniği vardır. Ortak özellikleri rüzgarı doğru kullanarak enerjilerini en optimum seviyede kullanmalarıdır.

Son 50 Yorum
  1. Metin VAROL Cevapla
    • sevgi ve aşk uğruna Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.