Menu

Kuşburnunun bilmediğimiz faydaları

kuşburnu baş

Gül familyasından olan kuşburnu, aynen gül gibi gövdesi dikenli bir ağaçtır. Boyu çok uzayabilir. İlkbaharda açmaya başlar ve yaz boyunca pembe çiçekleri vardır. Bu açan çiçekler olgunlaştığında kuşburnu ismi verilen meyvelere dönüşür. Yabani gül olan kuşburnu, aslında bitkinin çekirdekleridir.

kuşburnu1

Kuşburnu, yüksek C vitamini içerir. İçinde fenolik kimyasallar ve karatenoidler vardır. Bu nedenle limondan yaklaşık 50 kat daha fazla C vitamini içerir. C vitamini vücudumuz tarafından üretilemeyen ve dışarıdan aldığımız bir vitamindir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimiz güçlenir ve metabolizmamız demir emilimi yapabilir. Bu nedenle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korunmak için kuşburnu tüketmeliyiz.

kuşburnu2

Kuşburnu hakkında yapılan son araştırmalar, eklem romatizmasına iyi geldiğini göstermektedir. Kuşburnunun içinde bulunan gama linoleik asit, bir yağ türüdür. Genel olarak zeytinyağı ile aynı etkileri gösterir. Bu nedenle, kuşburnu cildi yeniler ve yanıklara iyi gelir. Cilt çatlakları, egzama, yanık ve yaraların iyileşmesi için kuşburnu içeren kremler kullanılabilir.

kuşburnu3

Kuşburnu meyvesi ve tohumları gastrite ve mide zarı iltihaplarına iyi gelir. Özellikle şeker hastalarına, ishal ve gut hastalığı olanlara önerilir. Ağız, diş ve baş, kulak ağrılarını kesmekte faydalıdır. Bu nedenle, kuşburnu meyve suyu, çay ve marmelat olarak kullanılabilir. Kuşburnu kuvvetli bir kök yapısına sahiptir. Bu nedenle erozyonla mücadele için ekilmelidir. Ayrıca, kırmızı olan kök yapısı nedeniyle, boya sanayinde kullanılır. Çiçekleri genelde pembe, kırmızı olduğundan peyzajcılar tarafından renklendirme de çok beğenilir.

kuşburnu4

Kuşburnundan tam olarak yararlanmak için, çay demlenir demlenmez bekletilmeden kullanılmalıdır. Çünkü, C vitamini hemen kaybolabilen bir vitamindir. Bu nedenle işlem gören ürünlerde C vitamini değeri çok düşük olur. Bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacı yaklaşık olarak 70-100 miligram arasındadır. Bir bardak sıcak su içinde 6-7 tane kuşburnu meyvesinin kaynatılıp içilmesi bu oranı karşılamaktadır.

 

Son 50 Yorum
  1. nermin
  2. nermin
  3. nermin
  4. nermin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.