Kuş tüyünün özellikleri
Menu

Kuş tüyünün özellikleri

kuş tüyü

Kuş tüyünün özellikleri

Kuşlar sanki uçmak için özel üretilmişlerdir. Kuşun uçmasında en önemli etki tüylerinden kaynaklanmaktadır. Aynı insanlar gibi kuş tüyü de keratinden yapılmıştır.  Keratin, genç hücre oluşumu hızlandıran bir maddedir.

Kuş tüyü incelendiğinde tüylerin kendine has bir aerodinamiği olduğu hafif ve kaldırma kuvveti taşıdıkları ortaya çıkmıştır. Mikroskopik incelemede, tüylerin tam ortasında boru şeklinde bir yapı vardır. Bu borunun etrafından yüzlerce tüy çıkmaktadır. Boylar ve yumuşaklıkları bölgeye göre değişir. Buda bazı bölgeleri aerodinamik olarak güçlendirmektedir. Tüylerin üstünde de gözle görülmeyen tüyler vardır. Bu gözle görülmeyen tüylerde çengel adı verilen kancalar vardır. Bu kancalar sayesinde her tüycük birbirine fermuar gibi tutunur. Hatta o kadar birbirlerine yakından tutunurlar ki bu bölgeden duman bile geçmez. Çengeller birbirinden ayrılırlarsa, kuş silkinir ve gagası ile tüyleri eski haline getirir. Kuyruklarının tam dibinde olan yağ kesesi sayesinde sürekli olarak tüylerini temizler ve bakım yaparlar. Ayrıca bu yağ denize girdiklerinde suyun vücuda girmesine engel olur. Tüylerin uçmak dışında kabararak kış aylarında sıcak kalmalarını sağlama özelliği de vardır. Yaz aylarında vücutlarına yapıştırarak da serin kalırlar. Her bir tüyün kullanım amacı farklıdır. Karın tüyleri ile kanat ve kuyruk tüyleri birbirinden farklıdır. Büyük tüyler genelde kuyruktadır. Bunun nedeni dümen ve fren yapabilmek amaçlıdır. Kanat tüyleri, kanat çırpma halinde açılarak yüzeyi genişletir ve kaldırma kuvveti yaratır. Kuş kanadını aşağı doğru çırptığında tüyler birbirine yakın hale gelerek aradan havanın sızması engellenir. Burada ki amaç dengenin sağlanmasıdır. Kanatlar yukarıya kalktığında ise, tüyler açılarak aralarından havanın geçmesi sağlanır. Kuşların uçmak için kusursuz bir tüy yapısı vardır. Bozulan tüyler hemen dökülerek yerine yenisi gelir. Bu döngü, kuş hayatta olduğu sürece devam eder.

Kuşlar uçmak için özel yaratılmışlardır. Vücutlarında ki kemikler hafif ve içleri boşlukludur. Çeşitli hava keseleri vardır. Akciğer sistemleri sayesinde hava alır ve verirler. Her ikisini de aynı anda yaparlar. Kuş tüyleri uçma işlevinin yerine getirilmesi için farklı uzunluk ve boydadır. Bu farklılıklar sayesinde kuş havada süzülür, pike yapar veya dönüşleri sağlar. Bugün hepimiz uçaklar ile uçuyorsak bunu kuşlara borçluyuz.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.