Kuru cilt bakımı nasıl olmalıdır
Menu

Kuru cilt bakımı nasıl olmalıdır

kuru baş

Cildiniz kuruysa, dökülmeler, kırşıklıklar erken başlar. İçinde yağ olan ciltler uzun süre bozulmazken, kuru ciltlerde durum farklıdır. Bu yüzden kuru cilt bakımı başlıca sorundur.

kuru1

Cildi kuru olanlar mutlaka bir hekime gözükmelidir. Şikayetler, tedaviyi ortaya çıkarır. Bazen, nemlendiriciler yeterli olurken, belirtilerin şiddeti yüzünden özel karışımlar ve ilaçlar kullanılabilir. Kuru ciltlerin en önemli ilacı nemlendiricilerdir ve her nemlendirici de kullanılmamalıdır.

kuru2

Kuru bir cilt, nem içeriğinin azalmasıyla oluşur. Sıcağa ve soğuğa maruz kaldıklarında su kaybı daha da artar. Bu nedenle mutlaka cildin su dengesi kurulmalıdır.  Su ile çok haşır neşir olmak, çok sık kese ve peeling yaptırmak sakıncalıdır. Kese ve peeling sırasında oluşan sürtünme, cilt kuruluğunu arttırır.

kuru3

Cildiniz kuruysa kısa duş alın.  Uzun süren duşlar cilt kuruluğunu arttırır. Banyo sonrası mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. İçinde yağ oranı yüksek sabunlar kullanın. Kimyasallardan uzak durun. Çok dar giyinmeyin. Evinizi ve iş yerinizi nemlendirin.

kuru4

Bol su için. Günde 1.5-2 litre kadar su tüketin. Su cildin esnekliğini kazanmasına yardım ederek nemlendirir. Ayrıca yenilen bol sebze ve meyveler cildi zenginleştirir.
One Response

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.