Kürek sporu
Menu

Kürek sporu

Milattan önce, teknelerde kürek takımları bulunurdu. Bunlar, genelde esir düşen insanlardan oluşurdu. İnsanlar çok eski zamanlarda, hem yelken hem de kürek çekerek çok uzun mesafeleri kat etmişler, savaşmışlar ve gezmişlerdir. İlk kürek yarışları 15. Yüzyılda Venedik’te ve İngiltere’de başlamıştır.

Kürekçilik tarihi

Kürekçilik, her zaman bir meslek olarak kabul edilmiştir. Buharlı ve motorlu gemiler bulunduktan sonra, bu meslek gerilemiş ve kürekçiler arasında yarışmalar düzenlenmeye başlanmıştır. Osmanlı zamanında çoğu insan, evlerine gitmek için kayıklar kullanmaktaydı. Bu kayıklarda çalışan kürekçiler, bu nedenle çok önemli bir iş yapmaktaydı. Bu kayıkçıların bağlı olduğu meslek odaları vardı.  Bir kayıktan diğerine özel transferler bile yapılmaktaymış.  17. yüzyılda İngiltere’de ilk resmi kürek yarışları yapılmaya başlanmıştır. Bu yarışlar Henley’de yapılmıştır. Halen manevi olarak tekrarı yapılmaktadır. 1913 yılında kürek ve yelken yarışları Denizcilik Federasyonuna bağlıyken, 1957 yılında ayrı bir Kürek Federasyonu kurulmuştur.

Kürek sporu nasıl yapılır?

Kürek sporu, vücudumuzda bulunan bütün adaleleri aynı anda çalıştıran bir spordur. Dayanıklılık, güç ve kondisyon isteyen bir spordur. Bir kürekçi, her bir kürek çektiğinde yaklaşık 30-35 kg.lık ağırlık kaldırmaktadır. Yaklaşık 2000 metre civarında yapılan yarışlarda, 200 defa kürek çekmek zorundadır.  Arka arkaya bu kadar uzun mesafe, bu ağırlığı çekebiliyor olmak büyük kondisyon istemektedir. Bir kürek yarışında, grup halinde hep aynı tempoda ve kuvvette kürek çekebilmek gereklidir. Bu da disiplin sağlamaktadır. Kürek sporuna başlama yaşı 12’dir. Fakat 80 yaşına kadar kürek sporu ile ilgilenenler vardır. Olimpiyatlara katılmak isterseniz, erken yaşlarda bu spora başlamalısınız. Dikkat edilmesi gerekenler, kesinlikle çok iyi yüzme bilmektir. Kullanılan kano ya da tekne devrilebilir. Kürek sporu, temiz hava, deniz ya da su içinde yapılan bir spor olduğundan çok yararlı bir spordur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.