Menu

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli

Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde, kurban keseceklerin kurbanlık alırken dikkat etmeleri gereken bazı püf noktaları vardır. Kurbanlık seçerken bazı noktalara özen göstermek ve buna göre almak oldukça önemli bir konu. Kurban ibadetinin geçerli olması ve paranızın karşılığını almanız açısından da önemli bir konudur.

Kurbanlık alınırken, hayvanın görünümünün canlı, salya, burun akıntısı, yarası olan, çok zayıf, gebe veya yeni doğurmuş, uzuvlarında eksiklik olanlara dikkat edilmesi ve alınmaması gerekiyor. Alacağınız hayvanın nereden geldiğini öğrenmek için, satıcıdan menşeini gösteren belgeyi mutlaka isteyin. Ayrıca, hayvanların sağlık raporunu ve izinli olup olmadığı ile ilgili belgeleri de görün. Eğer kurbanlığınızı alıp evde bakacaksanız, uygun bir yeriniz varsa hava alan, yağmur ya da rüzgar almayan bir yerde bakılması gerekmektedir. Kurbanlıkların, kesime az süre kaldığında çok beslenmemesi, yemek artıkları verilmemeli ve iyi kalitede ot ya da yonca ile beslenmeleri gerekmektedir. Hayvanlara kesime az bir süre kaldığında bolca temiz su verilmelidir.

Kurban kesimi öncesi ve sonrasında her türlü hijyen kurallarına dikkat edilmeli, kesilen etlerin insan sağlığı açısından saklama ve pişirme gibi konularda özen gösterilmesi gereklidir. Bunlara dikkat edilmediği taktirde tüberküloz, brucella ve şarbon türü hastalıklara yakalanma riski baş gösterebilir. Hijyen kurallarına riayet edilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, sağlığı ilgilendiren fazla miktarda bakteriyel, viral, mantar ve parazit hastalığı olduğunu ve bunların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu da belirtelim.

Kurban bayramında yapacağınız ibadetlerin, Allah katında da makbul olabilmesi için, uzmanların verdiği her türlü önemli tavsiyelere uyulması ve buna göre yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Şimdiden Allah kurbanınızı kabul etsi ve hayırlı bayramlar diyelim. Sağlıkla nice bayramlara…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.