Kurban Grubu biyografi - Kurban Grubu şarkıları
Menu

Kurban Grubu kimdir

Grup Kurban / Müzik Grubu

Kurban, Türk Rock grubu. 1995 yılında Cockroach adı ile kuruldu. Bu isim altında ingilizce şarkılar çaldılar. 1997 yılında grubun ismini Kurban olarak değiştirdiler ve aynı yıl, 1995 yılında katılıp başarı kazanamadıkları Roxy Müzik Yarışması’na katılarak 3.oldular 1999 yılında Metallica’nın Ali Sami Yen Stadı’nda verdikleri konserde alt grup olarak Metallica’dan önce çok başarılı bir konser verdiler.

1999 yılının Mart ayında ilk albümleri olan Kurban’ı piyasaya sürdüler. Ardından eski gitaristleri Umut Gökçen’in Amerika’ya göçmesi ile gitarist değiştirdiler ve son iki albümde yer alan Özgür Kankaynar ile yola devam kararı aldılar. Sert ve İnsanlar albümleri ile müzik hayatlarına kaldıkları yerden devam ettiler.

Son büyük canlı performanslarını ROCKİSTANBUL 2005’te Megadeth’in alt grubu olarak yaptılar. Grup Haziran 2005 itibariyle, tüm yükün Deniz Yılmaz’ın üzerine binmesi ve son albümleri İnsanlar’ın bir ayda sadece 25.000 kopya satması sebebiyle dağıldığını açıkladı. Deniz Yılmaz Panik isimli gruba, davulcu Burak Gürpınar Athena’ya katıldı, grubun basçısı Kerem Tüzün ise Demir Demirkan’la sahne almaya başladı. Grubun bir akustik albüm projesi vardı, fakat dağılmaları sonucu bunu gerçekleştiremediler.

Kurban 31 Aralık 2006 tarihi itibariyle tekrar bir araya geldiklerini açıkladı. Tekrar birleşmelerinin ardından 26 Ocak 2007’de İstanbul’da ve 27 Ocak Ankara’da olmak üzere konser verdiler.

2007 nin ilk aylarında turneye çıkan Kurban, solist Deniz Yılmaz’ın askere gitmesi sebebiyle 25 Şubat 2007’den sonra 15 aylık bir ara vermiş, onun askerden dönüşü ile birlikte konserlerine tekrar başlamıştır.

Grup Elemanları

Deniz Yılmaz – Ritim Gitar/Vokal
Burak Gürpınar – Davul
Umut Gökçen – Gitar ( İlk Albümde )
Özgür Kankaynar – Gitar (Sert ve İnsanlar albümlerinde)
Kerem Tüzün – Bass

Albümleri
Kurban

Kurban (Raks Müzik) (1999)
Intro
Gelme
Ben Değilim
Yalan Dostum
İstersin
Yalaka
Sorma
Kurban
Yemen Türküsü
Dur Gitme
Son Söz
Wonderful Tonight
Outro

Sert

Ters Sert (On-Air) (2004)
Intro
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa
Namus Belası
Ağlama Değmez Hayat
Hayvan
Yalan Dostum
Yosma
Haberin Yok
Annen
Lambaya Püf De
Zorba

İnsanlar

İnsanlar (Pasaj) (2005)
A Bir
Suç Bende
Yine
Uyut Beni
Cennet
Zor Güzel
A
Yok
İnsanlar
Sus
Sakın Söyleme
Ben
Ağla
Göç
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.