Menu

Kulunç nedir nedenleri nelerdir kulunç belirtileri tedavi yöntemleri nelerdir

Kol, bacak ve gövdede sebebi tam açıklanamayan ağrılı durum. Tıp dilindeki ismi fibrositis olan kulunç, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle boyun ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkar. Fakat kasın bulunduğu her yerde bulunabilir.

Romatizmal şikayetlerle gelen hastaların yüzde onbir kadarını kulunçlu hastalar oluşturur. Primer(birincil) fibrositiste, sadece ağrı vardır. Sekonder(ikincil) fibrositis ise, kronik enfeksiyonların ve bağ dokusu hastalıklarının seyri sırasında görülür. Sadece kulunç denince primer fibrositis anlaşılmaktadır.

Kulunç ağrısı, tetik nokta denen bazı bölgelerde daha fazla duyulur. Tetik noktaya basmakla ağrı artar. Hareketsizlikle de ağrı artar. Hafif egzersizle ağrı azalır, ağır egzersizle artar.

Kuluncun ağrı dıyında hiçbir tehlikesi ve zararı yoktur. Hastaların bu yönden rahat olması gerekir. Tedavide, lokal sıcak uygulaması, sinir ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Kasları, hastanın bilinçli olarak gevşetmesini sağlayacak gevşeme egzersizleri, belki de tedavinin en önemli bölümünü oluşturur.

Ense ve omuzları örtecek büyüklükte bir havlu sıcak suya batırılır ve yakmayacak sıcaklaktı iken omuza konur. Eller göbek üzerine konur. Vücut gevşek bırakılır. Kafa, önce mümkün olduğu kadar sağa, sola, öne, arkaya eğilir.On-onbeş defa yapıldıktan sonra bu defa başa daire çizdirilir ve bu esnada gözler açık olmalıdır. Daire hareketi her iki tarafa yapılmalıdır. Ayrıca bu seans esnasında sırt, boyun ve omuz kaslarına masaj yapılır.

Sıcak havlu birkaç defa değiştirilene kadar bu egzersizler ve masajlar tekrar edilir. Akupunktur ile yapılan uygulamalar da faydalıdır.

İstanbul Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, sırtta görülen ve halk arasında ‘kulunç’ diye bilinen sırt ağrılarının içine fazla kapanık, sürekli düşünen ve aşırı hassas insanlarda görüldüğünü söyledi:


“İçine çok kapanık, dertlerini biriktiren insanlarda vücut isyan eder ve kendini kasar. Bu aşırı ve uzun süreli kasmaların sonucunda vücutta ‘kulunç’ dediğimiz yapılar oluşur. Kulunçlar, uygun egzersiz, masaj ve tedavilerle geçer. Sırt ağrılarında asıl dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu ağrıların değişik hastalıkların habercisi olmalarıdır.

Örneğin kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıklarının habercisidir sırt ağrıları. İçerden kaynaklanan hastalıkların alarmı şeklinde sırt ağrıları görülebilir. Pankreas kanseri sırta vurur. Kürek kemiğinin arkasında görülür belirtisi. Sırt ağrısı kulunç diye geçiştirilmemeli ve nedenine mutlaka bakılmalı. Çünkü bulguları farklı farklıdır.”

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. erdem Cevapla
 4. sinan Cevapla
 5. Elif Cevapla
 6. Murat Cevapla
  • fatih Cevapla
 7. sudenur Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. Oğuzhan Cevapla
 10. Anonim Cevapla
 11. Seval Cevapla
 12. Sahin Cevapla
 13. kulunç ağrısı Cevapla
 14. kulunç ağrısı Cevapla
 15. Ahmet Cevapla
 16. yasemin busra ozbay Cevapla
 17. Dilek Cevapla
 18. Cansu Cevapla
 19. Sahin Cevapla
 20. Sahin Cevapla
 21. mahmud Cevapla
 22. Fahri Cevapla
 23. serdal Cevapla
 24. Enes Cevapla
 25. selman Cevapla
 26. ali Cevapla
 27. bayram sezgin Cevapla
 28. emrah gürkan Cevapla
 29. Oguzhan Uysal Cevapla
 30. swayokan38 Cevapla
 31. sevgi Cevapla
 32. gülten Cevapla
 33. Abuzer karaca Cevapla
  • feyy-6@hotmail.com Cevapla
   • Hamdi Cevapla
 34. zeynep Cevapla
 35. ATAKAAN Cevapla
 36. ATAKAAN Cevapla
 37. hatice Cevapla
 38. dilek Cevapla
 39. sayokan38@hoymail.com Cevapla
 40. merve Cevapla
 41. bülent Cevapla
  • can Cevapla
 42. tuğra Cevapla
 43. tuvana Cevapla
 44. esra Cevapla
 45. esra Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.