Menu

Kulunç nedir nedenleri nelerdir kulunç belirtileri tedavi yöntemleri nelerdir

Kol, bacak ve gövdede sebebi tam açıklanamayan ağrılı durum. Tıp dilindeki ismi fibrositis olan kulunç, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle boyun ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkar. Fakat kasın bulunduğu her yerde bulunabilir.

Romatizmal şikayetlerle gelen hastaların yüzde onbir kadarını kulunçlu hastalar oluşturur. Primer(birincil) fibrositiste, sadece ağrı vardır. Sekonder(ikincil) fibrositis ise, kronik enfeksiyonların ve bağ dokusu hastalıklarının seyri sırasında görülür. Sadece kulunç denince primer fibrositis anlaşılmaktadır.

Kulunç ağrısı, tetik nokta denen bazı bölgelerde daha fazla duyulur. Tetik noktaya basmakla ağrı artar. Hareketsizlikle de ağrı artar. Hafif egzersizle ağrı azalır, ağır egzersizle artar.

Kuluncun ağrı dıyında hiçbir tehlikesi ve zararı yoktur. Hastaların bu yönden rahat olması gerekir. Tedavide, lokal sıcak uygulaması, sinir ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Kasları, hastanın bilinçli olarak gevşetmesini sağlayacak gevşeme egzersizleri, belki de tedavinin en önemli bölümünü oluşturur. Ense ve omuzları örtecek büyüklükte bir havlu sıcak suya batırılır ve yakmayacak sıcaklaktı iken omuza konur. Eller göbek üzerine konur. Vücut gevşek bırakılır. Kafa, önce mümkün olduğu kadar sağa, sola, öne, arkaya eğilir.On-onbeş defa yapıldıktan sonra bu defa başa daire çizdirilir ve bu esnada gözler açık olmalıdır. Daire hareketi her iki tarafa yapılmalıdır. Ayrıca bu seans esnasında sırt, boyun ve omuz kaslarına masaj yapılır.

Sıcak havlu birkaç defa değiştirilene kadar bu egzersizler ve masajlar tekrar edilir. Akupunktur ile yapılan uygulamalar da faydalıdır.

İstanbul Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, sırtta görülen ve halk arasında ‘kulunç’ diye bilinen sırt ağrılarının içine fazla kapanık, sürekli düşünen ve aşırı hassas insanlarda görüldüğünü söyledi:
“İçine çok kapanık, dertlerini biriktiren insanlarda vücut isyan eder ve kendini kasar. Bu aşırı ve uzun süreli kasmaların sonucunda vücutta ‘kulunç’ dediğimiz yapılar oluşur. Kulunçlar, uygun egzersiz, masaj ve tedavilerle geçer. Sırt ağrılarında asıl dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu ağrıların değişik hastalıkların habercisi olmalarıdır. Örneğin kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıklarının habercisidir sırt ağrıları. İçerden kaynaklanan hastalıkların alarmı şeklinde sırt ağrıları görülebilir. Pankreas kanseri sırta vurur. Kürek kemiğinin arkasında görülür belirtisi. Sırt ağrısı kulunç diye geçiştirilmemeli ve nedenine mutlaka bakılmalı. Çünkü bulguları farklı farklıdır.”
41 Comments
 1. Murat Cevapla
 2. sudenur Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. Oğuzhan Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. Seval Cevapla
 7. Sahin Cevapla
 8. kulunç ağrısı Cevapla
 9. kulunç ağrısı Cevapla
 10. Ahmet Cevapla
 11. yasemin busra ozbay Cevapla
 12. Dilek Cevapla
 13. Cansu Cevapla
 14. Sahin Cevapla
 15. Sahin Cevapla
 16. mahmud Cevapla
 17. serdal Cevapla
 18. Enes Cevapla
 19. selman Cevapla
 20. ali Cevapla
 21. bayram sezgin Cevapla
 22. swayokan38 Cevapla
 23. sevgi Cevapla
 24. gülten Cevapla
 25. Abuzer karaca Cevapla
  • feyy-6@hotmail.com Cevapla
 26. zeynep Cevapla
 27. hatice Cevapla
 28. dilek Cevapla
 29. sayokan38@hoymail.com Cevapla
 30. merve Cevapla
 31. bülent Cevapla
 32. tuğra Cevapla
 33. tuvana Cevapla
 34. esra Cevapla
 35. esra Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.