Kulak tıkanıklığı neden olur
Menu

Kulak tıkanıklığı neden olur

kulak tıkanıklığı

Kulak tıkanıklığı hepimizin en az bir kere yaşadığı bir sorundur. Kulakta olan tıkanmalar, ağrılara, kaşıntıya ve duyma kaybına neden olabilir işte bu nedenle rahatsız edici bir durumdur. Kulak tıkanıklığı basit bir sorun olabilirken bazen de ciddi sorunların nedeni olabilir. Bu nedenle kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

kulak tıkanıklığı nedenleri

Kulak tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

Kulak tıkanıklığının başlıca nedeni kulak içindeki kirdir. Kulak kiri, kaşıntı, ağrı ve tıkanıklık yaratabilir. Özellikle kulağı temizlenmek için kullanılan çubuklar, kiri daha da geriye itebildiğinden kulak tıkanıklığını rahatlıkla yapabilir. Bu tarz durumlarda bir doktora gitmek ve kulağı temizletmek gerekmektedir. Kulak kiri, aspire edilerek, ilaçlı yıkama veya doktor tarafından aletler ile temizlenmelidir.

Soğuk algınlığı yaşadığımızda kulak tıkanması da yaşanabilir. Bunun nedeni, kulak enfeksiyonları kaynaklı genzimizi orta kulağa bağlayan östaki borusunun şişmesidir. Bu şişme nedeni ile, orta kulakta enfeksiyon ve kulak tıkanması yaşanır. Kullanılan antibiyotikler ile kulak tıkanıklığı geçmektedir.

Orta kulakta sıvı birikmesi kulak tıkanıklığı yapmaktadır. Burun eti, nezle ve alerji gibi nedenler ile orta kulakta sıvı birikebilir. İlaç tedavisi veya cerrahi operasyon ile sıvının boşaltılması sorunu gidermektedir.

Sinüzit başlıca kulak tıkanıklığı nedenlerindendir. Sinüzler ve kulaklar birbirine bağlı olduğundan bu bölgede olan enfeksiyon, ağrı ve kulak tıkanıklığı yapmaktadır.

Uçakla yolculuk yapanlarda sıklıkla karşılaşılan kulak tıkanıklıkları aslında kulak zarının yükseklikle oluşan basıncı dengeleyememesinden kaynaklıdır. Özellikle sinüziti olanların uçak yolculuğu yapmaması önerilir. Eğer, ertesine güne sarkan kulak tıkanıklığı varsa, mutlaka doktora görünülmelidir. Sakız çiğnemek, esnemek uçuş sırasındaki basıncı dengelemektedir.

Orta kulakta olan kemiklerde oluşan kireçlenme, sesin iç kulağa geçmesini engeller ve kulak tıkanıklığı yapar. Tedavi cerrahi yöntemler ile yapılır. İşitme kaybına neden olabildiğinden orta kulak kireçlenmesi önemli bir hastalıktır.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçirilir?

Kulaklarda tıkanma yanında ağrı, kusma, kulak çınlaması, baş dönmesi, işitme kaybı varsa kesinlikle doktora gidilmelidir. Bu durumda antibiyotik veya cerrahi operasyon gerekli olabilir. Ama basit bir nedenle kulak tıkandıysa yapılacaklar şunlardır ;

Kulak kiri yumuşatıcı olan damlalar ile kir yumuşatılarak çıkarılabilir,

Uçak yolculuğu sırasında kulak tıkandıysa ciklet çiğnemek, şeker emmek ve esnemek kulak basıncını dengeler,

Sıcak duş ve buhar solumak kulağı açar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.