Kulak sağlığımız için yanlış uygulamalar
Menu

Kulak sağlığımız için yanlış uygulamalar

kulakbaş

Pek çok hastalıkta kulaktan dolma bilgiler ile hareket ederiz. Yaptığımız bazı tedavi yöntemleri bizi çok daha fazla hasta edebilir. Bu nedenle hekime danışmadan asla hareket etmeyin. Özellikle kulak sağlığı bu yanlış tedavilerle tamiri imkansız bozulabilir. İşte, kulak sağlığımız için doğru bildiğimiz yanlışlar ; 

kulak1

Kulak kirleri nedeni ile zamanla işitme kaybımız olmaktadır. Bu nedenle kulak yıkanabilir hatta hekim kontrolünde ayda 1-2  kez yıkamak gereklidir. Kulak pamuğu kullanmak aslında tehlikelidir. Çünkü pamuk yardımı ile kulakta bulunan kirleri daha dibe iterek birikinti oluşturabilirsiniz. Vücudumuzda, tüylerin ve kılların olduğu yerlerde goblet hücreleri denilen ve yağlı salgı bırakan hücreler vardır. Bu salgılar sayesinde dış ortamdan gelen bakterilere karşı koruma yapılır.

kulak3

Çok eski zamanlardan bu yana kulak ağrıdığında yağ ve süt damlatılır. Bu uygulama hekimler tarafından çok sakıncalı bulunmaktadır. Bu maddeler kulak içinde bakteri ve mikrop üremesini arttırarak daha da kötü noktalara varabilir.

kulak4

Kulaklarda çınlama pek çok hastalığın habercisi olarak kabul edilir. Kulağında çınlama olan insanlara genelde tedavisinin olmadığı ve zamanla geçeceği söylenir. Oysa, çınlama araştırılması gereken bir konudur. Yapılan tetkikler ile pek çok hastalık erken teşhis yapılabilir. Bu nedenle bir hekime gözükmekte fayda vardır.

kulak6

Kulak kıllarının görüntüsünü çoğumuz sevmeyiz. Bu nedenle kuaförde bu kılları yaktırır ya da aldırırız. Uzmanlar, kulağın iç kısmında olan tüylere dokunulmamasını önemle söylüyorlar. kulağın dış kısmında olan tüyleri aldırın fakat iç kısmında olan tüyler, kulağı bakteri ve mikroplara karşı koruyucudur.

 

 

kulak5

 

Çocuğunuz kepçe kulaklı ise ve bundan rahatsızlık duyuyorsa çözümü çok kolay bir operasyondur. Kulağın üst kısmını geriye doğru alan yaklaşık 30 dakikalık bir operasyon ile kurtulabilirsiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.