Kulak çınlaması neden olur
Menu

Kulak çınlaması neden olur

kulak çınlamsı

Kulak çınlaması sıklıkla hepimizin yaşadığı bir sorundur. Çınlama kısa bir süre devam eder ve geçer. Fakat, çınlama devam ediyor, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, baş dönmesi belirtileri eklenmişse mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Kulak çınlaması, uğuldama, vızıltı, zonklama şeklinde olabilir. Bazen de kafa içinde bir ses olarak anlatılır.

kulak çınlaması nedenleri

Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?

İşitme kaybı, işitme sinir hasarı ile ortaya çıkar ve kulak çınlamasına neden olur. Genelde ilerleyen yaşlarda işitme kaybına bağlı kulak çınlaması oluşur.

Yüksek sesle müzik dinlemek, gürültülü ortamlarda bulunmak işitme kaybı ve çınlama yapar.

İç kulağın içinde bulunan tüyler hasar gördüklerinde her sesi içeriye alırlar. Aslında bu tüyler, sesleri elektrik sinyaline dönüştürerek, beyinde ses olarak algılanmasını sağlarlar. Tüylerin hasar görmesi kulak çınlamasına neden olur.

Kulak kiri bakterilerin bu bölgeye yerleşmesine engel olur. Fakat, kirin çok artması işitme kaybı ve iltihaba neden olarak kulak çınlaması yapmaktadır.

Kulak içinde oluşan her türlü enfeksiyon, orta kulak iltihabı, sinüzit, alerji ve nezle kulak çınlaması yapmaktadır.

Orta kulak içindeki kemiklerin sertleşmesi kulak çınlamasına neden olur.

İç kulak sıvısı basıncının artması kulak çınlamasına neden olur.

Kansızlık, yani kırmızı kan hücresi azlığı kanı inceltir ve daha hızlı akmasını sağlar. Bu da kulakta çınlamaya neden olur.

Baş ve boyun bölgesinden alınan travmalar ve yaralanmalar kulak iç yapısı ve işitme sinirlerine hasar verebilir. Bu travmalar kulaklarda çınlama yapmaktadır.

İç kulakta oluşan çeşitli tümörler, aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü ve antibiyotikler kulak çınlamasına neden olabilir.

Yüksek tansiyon, kulak çınlamasına çok yükseldiğinde etki eder.

Trioid bezinin fazla çalışması ve kadınlarda hormonal değişiklikler kulak çınlaması yapmaktadır.
One Response
  1. Cahit ÖZMORAL Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.