Kuduz aşısı hakkında bilgi
Menu

Kuduz aşısı hakkında bilgi

kuduz aşısı

Kuduz nedir?

Kuduz, memeli hayvanlar ve insanlarda görülebilen, akut seyri olan, şuur kaybına yol açan, felç etkisi de bulunan ve sonu ölümle biten viral bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşması ısırılma ya da virüs barındıran salya gibi sıvıların açık olan bir yara ile temas etmesi neticesinde olmaktadır. Kuduz kesinlikle öldürücü bir virüstür. İnsan beyninde etki altına aldığı ilk sistem limbik sistem olup, ajitasyonla kendisini göstermektedir. Sonrasında ensefalit tablo oluşur ve 10 gün sonra kuduz antikoru ortaya çıkar.

Kuduz virüsü

Myxovirüs gurubunun bir üyesi olan kuduz, soğuğa karşı oldukça fazla direnç gösteren bir virüstür. 0 – 8 derece sıcaklıkta en az iki ay canlılığını korur. Hayvan leşlerinde 90 gün kadar canlı kalabilen kuduz virüsü, kuru toprağın 1 metre altında bile 5 hafta canlı kalabilmektedir. 3-3,5 asit pH’da yarım saatte ölen virüs, -56 dercede 4-5 saatte, +70 derecede de birkaç dakika içinde ölmektedir.

Kuduz aşısının gelişimi

1871 yılında başında bulunduğu laboratuarda şarbon, kuduz ve tavuk kolerası gibi virütik hastalıklar, bağışıklık sistemi ve aşı hazırlama teknikleri ile ilgili çalışmalar yürütmeye başlayan Pasteur, kuduz köpeklerle ilgili olan çalışmalarını daha güvenli bir yerde yapmak için bir şatoyu çalışama amacına uygun bir şekilde düzenlemiştir.

Buradaki çalışmalarını aralıksız sürdüren pasteur, ilk kuduz aşısını kuduz bir köpek tarafından ısırılan bir çocuğun üzerinde uyguladı. Bunu yaptığında, insanlar üzerinde hiç denenmemiş olan kuduz aşısını çocuğun her halükarda öleceği fikriyle tereddüt etse de uygulamış oldu. Bu ilk kuduz aşısı uygulaması başarılı sonuç verince, bu öldürücü etkiye sahip hastalığın aşılar yoluyla önlenmesinde büyük bir adım oldu.

Kuduz aşısı

Kuduz aşısı, Sağlık Bakanlığı aracılığı ile herkese ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulanan kuduz aşısı ekstremitesinde ağrılar, baş ağrısı, halsizlik, endurasyon ve lokal eritem görülebilmektedir.
Kuduz yarası tedavisi sabunlu suyla, dikiş atmadan yara içine kuduz IG enjekte edilerek ve tetanoz aşısı ile yapılmaktadır.

Kuduz aşısı uygulaması

Kuduz lg, 20 IU/kg olarak uygulanır. Kuduz IG’den sonra da yedi güne kadar aşı uygulanabilir. Kuduz aşısı, 0, 3, 7, 14 ve 28. günlerde yapılmaktadır. Deltoid kasa uygulanması önerilmektedir ve bir yaşın altındakiler için anterolateral yapılmaktadır. Proflaksi için yani iyileşmeyi müteakip 0, 7, 21 ve 29. günlerde 3 doz aşı yapılmaktadır.
One Response
  1. irem Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.