Menu

Krom nedir, Kromun özellikleri

Krom nedir

Krom nasıl elde edilir, kromun özellikleri, kronmun keşfi, krom bileşenleri, krom nasıl bulunur…

Gümüş gibi parlak, mavimsi beyaz, kolay kınlan sert bir maden olan krom havaya karşı çok dayanıklıdır, nemli havada bozulmaz, yani paslanmaz. Bu niteliğinden dolayı, paslanma olasılığı büyük olan madenlerden birçoğu ince bir krom tabakası ile kaplanır (kromlama).

Krom doğada filizleri çok olan bir madendir, ilk defa Fransız kimyacısı Vauquelin tarafından 1797’de Sibirya’da bir kurşun filizi içinde bulunmuştur. Kromun bileşikleri (zümrüt, yakut, safir v.b.) güzel renklerde olduğu için ona bu ad verilmiştir (Yunanca khroma, renk demektir).

Krom, doğada genellikle kristal halde bulunur. Dünyamızın katılaşması sırasında ilk kristalleşen elementlerden biridir. Krom filizi kromit adını taşır, krom taşı demektir. Çoğunlukla kayalar içinde ince kristaller halinde bulunur. Kromun birçok filizi bilinmektedir; bunlardan zümrüt, yakut ve safir değerli taşlar olduğundan süs eşyası yapımında kullanılır. Ama en yaygın krom filizi kromittir.

Krom en başta demiri sertleştirmekte kullanılır. Krom-demir alaşımı çok sert olduğundan eğe gibi aşındırıcı âletlerin yapımında işe yarar. Krom-nikel alaşımının katıldığı demir ise çok dayanıklı ve esnek bir çelik verir. Bunlardan çeşitli makine parçalan, zırhlar, köprüler, elektrik dirençleri yapılır.

Krom-volfram alaşımları ise çok daha serttir, özellikle sert malzemeyi işlemek için kullanılan uçların yapımına yarar. Bu nedenlerle krom bileşikleri sanayide çok kullanılır. Bu bileşikler 2, 3, 5, 6, 7 değerlidir. Bunlardan krom 2 bileşikleri mavi, krom 3 bileşikleri yeşil, krom 6 ve 7 bileşikleri sarı, turuncu ve kırmızı renkte olur. Bu niteliklerinden dolayı krom bileşikleri boya sanayiinde de geniş ölçüde kullanılır.

Kromun Özellikleri

simgesi: Cr
atom ağırlığı: 52
atom sayısı: 24
erime noktası: 1,890 derece
kaynama noktası: 2,480 derece
yoğunluğu: 7.1

Son 50 Yorum
 1. Ayca Cevapla
 2. yusuf Cevapla
 3. mehmet Cevapla
 4. sevda Cevapla
  • sedef Cevapla
 5. gokhan Cevapla
 6. gokhan Cevapla
 7. esma Cevapla
 8. Nuriye Erdoğan Cevapla
 9. mert Cevapla
 10. mert Cevapla
 11. ümmü Cevapla
 12. ümmü Cevapla
 13. nusret Cevapla
 14. enes Cevapla
  • murat Cevapla
 15. BEKİR Cevapla
 16. aslı Cevapla
 17. deniz Cevapla
 18. aysen Cevapla
 19. zeynep Cevapla
 20. ßuse Cevapla
 21. burak Cevapla
 22. koray Cevapla
 23. ismail Cevapla
 24. turan Cevapla
 25. buse Cevapla
 26. buse Cevapla
 27. büşra Cevapla
 28. derya Cevapla
 29. ZEKİS HATİS Cevapla
 30. eda Cevapla
 31. eda Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.