Koltuk altı kalp ameliyatı
Menu

Koltuk altı kalp ameliyatı

koltuk altından kalp ameliyatı

Koltuk altı kalp ameliyatı, sağ koltuk altından 6 cm’lik bir kesi ile kaburgalar arasından girilerek, göğüs açılmadan ve hiçbir kemik kesilmeden mitral, aort ve triküspit kapakları tamir ve değişim işlemlerinde, kalp delikleri (ASD,VSD) tamirlerinde, önceden kalp kapağı ameliyatı geçirmiş hastalarda ikinci bir operasyon gerekli olduğunda yapılan kalp ameliyatıdır.

Kimlere nasıl uygulanmaktadır?

Her yaşta kadın ve erkek kalp hastalarına ve kalp deliği tamirlerinde uygulanan bir ameliyattır. Sağ koltuk altından başlayarak meme çizgisine paralel bir şekilde 6 cm’lik deri kesiği yapılarak kaburgaların arasından girilmekte ve müdahale edilmektedir. Müdahale ile kalp kulakçığı açılır ve kapakçığa ulaşılır.

koltuk altı kalp ameliyatı

Koltuk altı kalp ameliyatının avantajları:

Ameliyat olan hasta, ameliyattan sonra çok daha erken bir rahatlık yaşar. Hasta istediği ve dilediği şekilde yatabilmektedir. Göğsün açılma riski olmadığı için rahatlıkla öksürebilir. Yara yeri çok hızlı iyileşebilmekte ve enfeksiyon riski oldukça düşmektedir. Dolayısıyla erkenden taburcu olabilir. Ameliyat sonrası dilerse hemen araç kullanmaya başlayabilir. Emniyet kemeri takmasında herhangi bir sakınca yoktur. Göğsüne darbe gelmesinden korkma gibi çekinceleri olmaz. Kollarını rahat bir şekilde kullanabilir, ağır kaldırabilir isterse yüzebilir. Ameliyat yeri koltuk altında olduğundan görünmez ve estetiktir.

Koltuk altı ameliyatı uygulamaları:

Bu ameliyatla mitral kapak tamiri ve değişimi, aort kapağının değişimi, triküspit kapak tamiri ve değişimi, ASD (Atrial Septal Defekt) ve VSD (Ventriküler Septal Defekt) tamiri ile REDO (ikincil) kalp kapağı ameliyatları uygulanmaktadır. Yapılan tüm bu uygulamalar sağ koltuk altından 6 cm’lik bir kesi girişi ile yapılmakta olup, göğüs kafesi açılmamakta ve kemik kesilmemektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.