Kolon kanserine yakalanmamak için yapılacaklar
Menu

Kolon kanserine yakalanmamak için yapılacaklar

kolon kanseri

Kolon tıpta kalın bağırsağa verilen isimdir. Kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğunda sindirim yapmamızı sağlayan bağırsaklardır. En fazla görülen kanser türü kalın bağırsak kanseridir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda ortaya çıkar. Kalıtsal olarak aile içinde kolon kanseri varsa, yakalanma riski yüksek bir kanser türüdür.

kolon kanserinden korunma yolları

Kolon kanseri riskini düşürmek için yapılabilecek bazı yöntem ve uygulamalar vardır. Genler ile atlama yapmasına rağmen, bu uygulamalar ile kolon kanseri riskinizi düşürebilirsiniz.

Kolon kanseri için test yaptırmak, hastalığın erken aşamada tanısının koyulmasına ve bağırsak içinde varsa poliplerin kansere dönmeden tedavi edilmesini sağlar. Özellikle, 50 yaş üstü insanlara senede 1 kez kolon testi önerilir.

Bol sebze, meyve ve tam tahıl tüketilen beslenme şekli sizi kolon kanserinden koruyacaktır. Şarküteri ürünleri, işlenmiş etler ve kırmızı et kolon kanseri riskinizi hızla yükseltir. Bu nedenle, beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirmek ve lifli gıdalar ile beslenmek gerekmektedir.

Düzenli spor yapmak hareketsiz bir yaşamdan uzaklaşmak, kolon kanseri riskinizi düşürür. Özellikle kilosu yüksek olan kişilerde kolon kanseri riski daima yüksektir. Bu nedenle, kilo vermek ve spor yapmak çok önemlidir.

Sigara ve alkol kolon kanseri ile yakından ilgilidir. Özellikle çok alkol alan kişilerde ve uzun süre sigara içenlerde kolon kanseri çok daha fazla görülmektedir. Bu nedenle, sigara ve alkol kesinlikle bırakılmalıdır.

Aile içinde 1. Derecede yakınınızda kolon kanseri oluşursa, 50 yaş öncesinden itibaren kesinlikle kolon kanseri taraması yapılmalıdır. Özellikle bağırsak yüzeyinde oluşan polipler, kolon kanseri riskini arttırır.  Ülser ve tip 2 diyabet hastalarında kolon kanseri riski yüksektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.