Menu

Kolon kanseri (bağırsak kanseri) belirtileri ve tedavisi

kolon kanseri belirtiler

Sindirim sistemimizde ince bağırsaktan sonra gelen kalın bağırsakta oluşan kansere kalın bağırsak kanseri yani kolon kanseri denilir. Tüm kanserler arasında 3. Sırada gelen kolon kanseri, en tehlikeli kanserler arasındadır fakat, erken teşhis yapıldığında tedavi edilebilir bir kanserdir.

kolon kanseri

Kolon kanseri nedenleri

Kolon kanserinde genler ve çevresel koşullar etkendir. Ailede 1. Derece yakınında kolon kanseri olanların, kanser riski yüksektir. Meme ve yumurtalık kanseri geçirenlerde kolon kanseri görülebilir. Çeşitli kalıtsal hastalıklar, ülserler kolon kanseri riskini arttırır. Beslenme kolon kanserinin başlıca nedenlerindendir. Hayvansal yağların fazla kullanılması ve diyetler kolon kanserini tetikleyebilir.

Kolon kanseri belirtileri

Karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma, kabızlık başlıca belirtilerdir. Kullanılan ilaçlara rağmen kabızlık devam eder. Fakat, bu belirtiler nedeni ile kalın bağırsak kanseri teşhisi koyulamaz. Görüntüleme ile hastanın kalın bağırsağı kontrol altına alınır ve teşhis bundan sonra koyulur.

Kalın bağırsakta kanserin başlaması ile birlikte, kalın bağırsak daralmaya başlar. Bağırsaklardan dışkı geçişi artık zorlaşır. Bağırsak içinde olan dışkı birikmeye başlar, böylece kabızlık ve daha sonra ağrı krizleri başlar. Kanser tedavi edilmez ya da kanserli kısım çıkarılmazsa hasta çok daha zor bir döneme girer. Yorgunluk, kilo ve iştah azalması ile kansızlığa dönen bir tablo oluşur. Kana karışan zararlı maddeler ile kanser son evresine girer. Bu nedenle kalın bağırsak kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

Kalın bağırsak kanseri tedavisi

Kalın bağırsak kanserinde kanserli kısım ve alt üst bağırsak kısımları alınarak, detaylı temizlik yapılır. Bazı hastalarda kalın bağırsağın tamamı alınarak, ince bağırsağa bağlanır. Kolostomi ameliyatındaysa kalın bağırsağın bir kısmı alınır ve kalan kısım karın ön duvarından dışarıya verilir. Bu geçici ya da kalıcı bir tedavi yöntemidir. Hastaya daha sonra kemoterapi uygulaması yapılır. Kolon kanserinde, kanser eğer atak yapıp, vücudun bir kısmına yayılmışsa kemoterapi ameliyat öncesi de verilebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.