Kolesterolü düşüren gıdalar
Menu

Kolesterolü düşüren gıdalar

kolesterol

Vücudumuzun pek çok fonksiyonunun çalışabilmesi için lipite ihtiyacı vardır. Lipitler, kanda dolaşan yağ hücreleridir. Vücudumuz yağ ihtiyacını yani lipitleri kendi üretir. Fakat, dışarıdan aldığımız yağlar bir süre sonra fazlalık olarak birikmeye başlar. Böylece kolesterolü oluştururlar. Bu nedenle beslenme şekline dikkat etmeliyiz.

kolesterolü dü

Kötü kolesterol ile savaşan gıdalar nelerdir?

Tekli ve doymamış yağlar ; Sağlıklı yağlar olan zeytinyağı, fındık yağı, avokado, fıstık yağları kolesterolü ciddi manada düşürür. Yapılan araştırmalarda sağlıklı yağları tüketen kişilerde kötü kolesterol %18 oranında düşmektedir.

Kepek, yulaf ve pirinç ; Kepek, yulaf gibi besinler, kolesterol düşürmek için en etkili besinlerdir. Yapılan araştırmalarda, kepek ve yulaf ile beslenen kişilerde kolesterol %14 oranında düşmektedir.

Keten tohumu ; Uzmanlar yaklaşık 50 gr.lık keten tohumunun 1 gün içinde tüketilmesinin kolesterolü yaklaşık %14 oranında düşürdüğünü söylüyorlar.

Sarımsak ; Günde en az 1 adet çiğ sarımsak tüketmek kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Badem ; Bir avuç bademin günlük tüketilmesi %10 oranında kötü kolesterolü düşürür.

Likopenli gıdalar ; Kırmızı tüm meyve ve sebzelerde bulunan likopen, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Ceviz, fıstık ; Kalori değerleri yüksek olsa da ceviz ve fıstık içinde olan yağ asitleri kolesterolü düşürmeye çok yardımcıdır. Fakat her ikisi de yaklaşık 1 avuç kadar tüketilmelidir.

Arpa ; Arpanın un halinde kullanılması kötü kolesterolü yaklaşık %10 oranında düşürür.

Bitter çikolata ; Bitter çikolata içinde bulunan flavonlar ve fitosterol kolesterolü %5 oranında düşürür.

Yeşil çay ; Yeşil çay kolesterolü yaklaşık %5 oranında düşürür. Yeşil çayın Asya’da sık tüketilmesi nedeni ile bu bölgede kalp ve damar hastalıklarına hatta obeziteye az rastlanmaktadır.
One Response
  1. BURAK GÜLSÜM Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.