Menu

Kolesterolden nasıl kurtulurum

kolesterol

Kolesterolden nasıl kurtulurum?

Kolesterol yaşamımız için gerekli bir yağdır. Vücudumuzun her organında ve damarında bol miktarda bulunan bu yağımsı madde hormonlar, D vitamini, safra asitlerinin üretilmesinde metabolizmamız tarafından kullanılır. Kanda kolesterolün bir miktarı vardır. Onun fazlası ya da azı zararlıdır.

Kolesterol nedir?

Kanda olması gerektiğinden fazla kolesterol bulunursa damarlarda tıkanmalar ve sertleşmeler olmaya başlar. Zamanla organlarda da birikmelere neden olacağından hastalıklar organlara has gelişmeye başlar. Kalp, beyin vs. Kolesterol yağımsı olduğundan suda ve kanda çözünmez. Karaciğerin ürettiği bir proteinle birleşir ve hareket haline geçer. Kanda kolesterolün artmasının başlıca faktörleri, kötü beslenme, kalıtımsal, şişmanlık, yaş, diyabet, yüksek tansiyon, tiroid, sigara ve yaş olarak kabul edilebilir. Yüksek kolesterol kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Kolesterol tedavisi nasıl yapılır?

Kolesterol tedavisinde genelde iki yöntem izlenir. İlaçlı veya ilaçsız tedavi. İlaçsız tedavide hastanın yaşam şekli değiştirilmelidir. Vücudumuz kendi ihtiyaç duyduğu kolesterolü kendisi ürettiğinden beslenme uzmanı ile birlikte yapılan bir beslenme şekli çok gereklidir. Doymuş yağların olmadığı bir beslenme şekli düzenlenir. Sebze, meyve ve baklagillerin esas olduğu bir program uygulanmalıdır. Kızartmalardan uzak durmalı, kırmızı et yerine balık ve tavuk tüketilmelidir. Hasta diyabet veya tansiyonundan şikayetçiyse, alt tabanda yatan hastalık kontrol altına alınmalıdır. Düzenli egzersiz ile, HDL(iyi kolesterol) yükselir. LDH(kötü kolesterol) düşer. Hemen hemen her gün düzenli yürüyüş, bisiklet, yüzme mutlaka yapılmalıdır. İlaçla yapılan tedavide, vücutta ki yağ metabolizmasını düzenleyici ilaçlar kullanılır. Statinler ismi verilen bu grup ilaçlarda, kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltirler. Ayrıca bu ilaçlar kalp kaynaklı hastalıkları da engellemektedir.

Kolesterol için öneriler nelerdir?

Et alırken yağsız, tavuk yerken derisiz ızgara yemelisiniz.

Kek, bisküvi gibi ürünlerden uzak durun.

Zeytinyağı mutlaka beslenmenizde olsun.

Süt, peynir ve yoğurt alırken yarım yağlı olanları satın alın.

Haftada 1-2 kez balık tüketin. Mercimek, fasulye, sebzeler ve meyve tüketin. Makarna, pirinç, patates ve mısır gevreği yemek programınızda olsun.

Alkol ve sigaradan uzak durun. Tam buğday ekmeği gibi yararlı karbonhidratları tüketin.

Düzenli olarak kan tahlili ve kontrolleri aksatmayın.

One Response
  1. Emine Sarı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.