Kolesterol neden yükselir
Menu

Kolesterol neden yükselir

yüksek kolesterol

Kolesterol, kan içinde ve hücrelerde olan yağdır. Genelde, vücudumuz sindirim yapmak, D vitamini üretmek ve hormon dengesi için kendisi kolesterol üretir. İki tür kolesterol vardır. Bunlar iyi ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılırlar. LDL , kötü kolesterol, HDL,  iyi kolesterol olarak isimlenir.

kolesterol yüksekliği nedenleri

HDL’ye iyi kolesterol denilmesinin sebebi, karaciğerden organlara dağıtılarak, damarlarda birikim yapmaması ve plak oluşumunu engellemesidir. Kötü kolesterol ise damarları plaklar ile tıkayarak kalp, dolaşım sorunları yaratır.

Kolesterol neden yükselir?

Doymuş yağ ve trans yağlardan zengin beslenme kolesterolün yükselmesinin başlıca sebebidir. Lifli gıdalar, taze sebze ve meyveler kolesterolün yükselmesine engel olurlar. Kızartmalar, peynir, yumurta, kurabiyeler, pastane işi gıdalar, hazır işlenmiş gıdalar, şarküteri ürünleri, sakatatlar kolesterol açısından zengin gıdalardır.

Kilo almak kolesterolün yükselmesine neden olur. Kilo vermek, kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolün yükselmesine neden olur. Bu nedenle sağlıklı kilo verilmelidir.

Hareketsiz olmak kolesterol yükselmesine davetiye çıkarır. Bu nedenle, günlük mutlaka spor yapılmalıdır. Genelde, uzmanlar bisiklete binmek, yürüyüş ve yüzme sporlarını kolesterol düşürmek için önerirler.

Yaş ilerledikçe kötü kolesterol hızla artar. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda kötü kolesterol artar. Aile içinde kolesterol yüksekliği varsa, genler ile kolesterol sorunları yaşanır. Bu nedenle aile içinde kolesterol sorunları olanların hayatlarına dikkat etmeleri gerekir.

Sigara içen kişilerde kötü kolesterol, damarlarda oluşan harabiyet nedeni ile çok daha hızlı plak oluşturur. Sigara ayrıca, iyi kolesterolün üretimini yavaşlatır. Hipotiroidi, diyabet kötü kolesterolü arttırır.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Katı yağlar, margarin, tereyağı, iç yağ, sakatat, şarküteri ürünleri, pizza ve pastane ürünleri doymuş yağ kaynaklarıdır. Bu nedenle tüketilmemeli ve zeytinyağı tercih edilmelidir. Tam tahıllı ekmek, kepekli makarna, esmer pirinç, kepekli un, yulaf tercih edilmelidir. Lif açısından zengin meyve ve sebzeler kolesterolü düşürmeye faydalıdır. Kilo vermek ve düzenli egzersiz yapmak kolesterolü düşürürken, sağlıklı kolesterolü yükseltir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.