Kolay ve sağlıklı kilo vermenin yolları
Menu

Kolay ve sağlıklı kilo vermenin yolları

kilo baş

Kilo vermek hepimizin kabusudur. Haftalarca süren diyetler, eğer kontrollü olmazsa sağlığımıza zarar verebilir hatta metabolizmamızı sarsabilir. Üstelik, başarısız diyetler sonucu depresyona bile girebiliriz. Oysa, çok ağır rejimler yapmadan yaşam tarzında olan bazı değişiklikler ile kolay

kilo verebilirsiniz.

kilo1

Beynimiz yemek yemeye başladıktan yaklaşık 20 dakika kadar sonra tokluk sinyali yollar. Bu nedenle mümkün olduğunca yavaş yemek yemek gereklidir. Yavaş yemek yediğinizde doyma sinyalini alırsınız. Yemek yerken sık aralar verin ve uzun çiğneyin. Tabaklarınızın boyutlarını küçültün. Çünkü, küçük tabaklara koyulan yemekler gözünüzü doyuracaktır. Gözünüz doyduğunda çok daha kolay doyarsınız. Üstelik, porsiyonlar küçülecektir.

kilo4

Günlük vücudumuzun su ihtiyacı yaklaşık 2.5-3 litre kadardır. Su sizi tok tutacaktır. Bu nedenle acıktığınızda ve yemek öncesi su için. Böylece abur cuburdan uzak durursunuz ve az yemek yersiniz. Stresli olduğunuz durumlarda ve yalnızlık gibi, depresyon durumlarında hepimiz çok yemek yiyoruz. Böyle bir durumda yürüyüş yapın, dans edin veya aktivitelere katılarak kendinizi oyalayın.

kilo2

Posalı gıdalara beslenmenizde önem verin. Bu nedenle sebze, salata tüketin. Çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği posa açısından en zengin olan ekmeklerdir. Meyve, kuru baklagiller beslenme programınızda mutlaka olsun. Yağ kullanırken mümkün olduğunca zeytinyağı ve tereyağı kullanın. Bu tarz yağlar içinde ki asitler kilo vermeye yardımcı olurken hazmı kolaylaştırırlar.

kilo5

Evinizde yemek sonrası tatlı alışkanlığı varsa bunun yerine meyve deneyin. Hafif ve bol vitaminli meyveler hem şeker ihtiyacını yavaşlatır hem de sağlıklıdır. Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Sabahları kuvvetli kahvaltı yaparak kendinize en büyük iyiliği yaparsınız. Yapılan araştırmalarda, sabah kahvaltısı alışkanlığı olmayanların obez olma riski daha yüksektir. Gün içinde hiçbir öğünü atlamayın. Günlük 6-8 porsiyon yemek yemelisiniz. Öğün atladığınızda kan şekeriniz hızla yükselir ve çok daha hızlı acıkırsınız. Bu da kilo almanızı sağlar. Bu nedenle öğün atlamayın ve yemek yiyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.