Menu

Kokuyu silah olarak kullanan hayvanlar

kokuyu silah olarak kullanan hayvanlar

Doğadaki canlılar dişleri, pençeleri, zehiri, vücut zırhı gibi geniş bir yelpazede sofistike bir şekilde yaratılmış ve evrimleşmişlerdir. Belki de yukarıdaki özelliklerinin dışında kokunun doğal silahlarından olduğunu pek azımız biliriz. Sizlere kokuyu silah olarak kullanan hayvanlardan bazılarını tanıtmaya çalıştık. İşte, o hayvanlar;

kokarca

Kokarca

Kokuyu silah olarak kullanan en yaygın bildiğimiz hayvanların başında kokarcalar gelir.Anüs etrafındaki iki bez vasıtasıyla zararlı duman üretmektedir. Koku ile savunma yapması zayıflık olarak düşünülmesin, çünkü rahatsız etiğinizde çok saldırgan olmaktadırlar. .

bombard böceği

Bombardıman böceği

Antarktika dışındaki her kıtada yaşayan bu zemin böcekleri, diğer koku salan böceklerin en kokuşmuşu olabilir. Etkileyici bir doğrulukla kimyasal bir sprey fışkırtması gibi kötü koku salar. Bu kötü koku aynı zamanda acı verici olup cildin aşınmasına ve zarar görmesine neden olabilmektedir. Kötü kokulu salgısının sıcaklığı suyun kaynama sıcaklığına kadar çıkabilmektedir.

Woodhoopoe

Woodhoopoe ( Ağaçkakan )

Güney Sahra Çölünü yaşam alanı olarak kullanan bu Afrika kuşlarının da kötü kokuyu silah olarak kullandıkları kanıtlanmıştır. Dişi kuşlar yuvasında herhangi bir tehdit hissettiğinde özel bezi sayesinde yağlı pis bir koku üretir ve bunu tehdit gördüğü yere püskürtür. Boyama ve leke bırakma özelliğine de sahip olan kötü bir kokudur.

zorilla

Zorilla

Zorilla ya da çizgili kokarca, bir kokarca gibi görünebilir ama aslında tamamen farklı bir türdür. Gelincik ailesinin bir üyesi olan Zorilla, etobur bir hayvandır ve potansiyel saldırganlara karşı aynı kokarcalar gibi karşılık verir. Afrika’nın açık, geniş ve kuru ovalarında yaşayan hayvanın koku salgısı insanın gözüne geldiği zaman geçici körlüğe, cildine geldiğinde de ağrılı bir yanma hissine neden olmaktadır.

stinkbug

Pis Kokulu Böcek

Göğsü üzerinde ki iki adet bezi sayesinde saldırganlara karşı, ısırma girişimi sırasında çok kötü bir koku salgılamaktadır. Bunun hayvanlar üzerinde tiksindirici bir tadı vardır. Yani kokudan etkilenmese bile saldırgan tadından dolayı rahatsız olacaktır.

kingratsnake

Kral Sıçan Yılan

Bu yılana kötü kokusundan dolayı kokuşmuş tanrıça denmektedir. Bu yılan, anal bezlerinde sık sık keskin bir koku üretmektedir. Kokuyu bir savunma silahı olarak kullanan hayvanlardan biridir.

hindi akbaba

Hindi akbaba

Pis koku salgılayan diğer hayvanların aksine hindi akbabalar, kötü koku üreten bir beze sahip değildir. Bunun yerine onlar savunma için son yediğini kusarlar. Akbabalar daha çok leş tükettikleri için onların kusmuğu keskin ve baskın bir çürümüş et kokusu barındırır. Genellikle yuvalarına baskın yapmak isteyen diğer saldırganları caydırmak için yuva etrafına kusmuk parçaları bırakırlar.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.