Menu

Kök hücre nedir

kök baş

Kök hücre vücudumuzun ana hücreleridir. Bütün doku ve organları onlar oluştururlar. Kök hücreler, bölünebilir ve kendini yenileyebilir. organlara ve dokulara dönüşebilir bu hücreler farklılaşmamış ve bozulmamış hücrelerdir.

kök1

Kök hücreler kendi içinde üç sınıftır. Totipoent, multipotent ve pluripotent kök hücreleridir. Totipoent kök hücreleri, organ ve dokulara dönüşebilenlerdir. Bunlar, plasenta ve amnios kesesi ve embriyo dış dokularında bulunur.

kök2

Totiptent hücreler ilerleyen dönemlerde pulirpotent kök hücreye dönebilirler. Bu kök hücreler, vücutta çok değişebilen hücreler değildir. Multipotent hücreler ise evrim yaratırlar. Özelleşmiş hücrelerdir.

kök3

Özetle, totipoent hücreler her tür değişimi yaşarken, pluripotent hücreler ne görev verilirse onu yaparlar. Multipotent hücrelerse, bütün bu işleri kontrol ederler ve uygularlar. Totipotent hücreler, embriyoyu oluşturan kök hücrelerdir. Pluripotent hücreler, fetus halindeyken bulunanlar, multipotent hücreler, kordon kanında bulunan ve yetişkinliğe hazırlayan kök hücrelerdir. 

kök4

One Response
  1. mebu Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.