Koah hastalığı belirtileri nelerdir
Menu

Koah hastalığı belirtileri nelerdir

koah hastalığı

KOAH hastalığı, akciğerlerde hava yollarının daralması ile oluşan ilerleyen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütüne göre KOAH, dünyanın en tehlikeli hastalıklarındandır. Beş yıl zarfında KOAH hastalığı dünyanın en tehlikeli 3. hastalığı olacaktır. KOAH kelimesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığının baş harflerinden meydana gelmektedir.

koah belirtileri

KOAH, hava yollarında daralma nedeni ile havanın giriş ve çıkışında sıkıntılar olmasıdır. Hava yolunda olan daralma nedeni ile nefes verirken ıslık ve hırıltı duyulur. KOAH’da risk, sigara kullanımı ve pipo, puro kullanımı ile başlar. İşyerinde toza ve kimyasal maddelere maruz kalma, iyi havalanmayan evlerde yaşama, hava kirliliği diğer nedenlerdir.

KOAH hastalığı belirtileri

Öksürük, balgam çıkarma, soluk almada zorluk, soluk darlığı, kalp yetmezliği kaynaklı ayaklarda şişmeler, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum olarak sayılır.

KOAH ile, hava yolları daralır ve akciğerlere çok daha az hava gider.  Hava yollarının duvarları kalınlaşır ve şişer. Hava yollarının çevresinde olan kaslar kasılır. Göğüste şiddetli sıkışıklık hissedilir. KOAH, bulaşıcı bir hastalık değildir.

KOAH hastalığında tedavi

KOAH hastalığında başlıca neden sigara kullanımıdır. Bu nedenle, hastalara hemen sigarayı bırakmak önerilir. Hastalığın tedavisinde oluşan sorunları düzeltmek, hastalığın ilerlemesini engellemek için tedavi uygulaması yapılır.  Hastalığın aşamasına göre, akciğerlere hava artışını sağlayan ilaçlar kullanılır. Herhangi bir KOAH atağı yaşandığında hastanın hemen hastaneye gitmesi önerilir. Balgam sulandırıcı ve antioksidan olan Asetilsistein isimli kimyasalın KOAH hastalığında yararlı olduğu son yıllarda düşünülmektedir.

KOAH hastalığının görülme oranları, 40 yaş üzerinde %20 kadardır. Ülkemizde solunum hastalıklarından ölenlerin %62’si KOAH kaynaklıdır. Bu nedenle, öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı varsa mutlaka bir göğüz hastalıkları uzmanına gözükmek gereklidir.

KOAH hastalığı astımdan nasıl ayrılır?

Astım ve KOAH hastalığı birbirine çok benzeyen iki hastalıktır. İki hastalıkta da akciğerlerde hasar vardır. Fakat, her iki hastalıkta birbirinden farklıdır ve tedavileri de farklıdır. Astım, tedavi ile tam olarak iyileşebilen bir hastalıkken, KOAH tam olarak iyileşmemektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.