Menu

Knut Hamsun kimdir hayatı eserleri kitapları

knut hamsun

Knut Hamsun kimdir hayatı eserleri kitapları

Norveçli yazar Knut Hamsun 1859 yılında doğmuştur. 1920 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan yazar eğitim alamamış fakat kendini çok iyi yetiştirmiş bir kişidir. İlk romanı Açlık sayesinde dünyada çok tanınan bir yazar olmuştur. Açlık romanında yazar, açlık duygusunu yoksulluktan dolayı yaşayan bir yazarın hikayesini ustaca anlatmıştır.

Knut Hamsun hayatı

Knut Hamsun, bir terzinin oğludur. Çok fakir olan ailesi onu iyi yetişmesi için amcasının yanına vermiştir. 5 yıl sonra 1873 yılında bir tüccar ile çalışmaya başlamıştır. Şirketten ayrıldıktan sonra 2 yıl seyyar satıcılık yaparak tüm Norveç’i dolaşmıştır. Bu zamanlar içinde Pederson, Gizemli adam isimli kitabını ve şiirlerini yazmıştır. 1882 yılında Amerika’ya gitmiştir. Yazdığı kitap ve gazete makalelerinde Knut Hamsun ismini kullandığından çok az kişi onun gerçek isminin Knut Pederson olduğunu bilmektedir. Amerika’da kapitalizm onu Açlık romanını yazmaya itti. Genelde romanlarda medeniyetin zararları ve doğaya olan özlem birinci sıradadır. Yeni Topraklar isimli çalışmasında Norveç sanayicilerini ciddi manada eleştirdi. Keçi Ayaklı Pan ile Hamsun dünya edebiyatında ki yerini aldı. Bu romanda iki sevgiliyi anlatmıştır. Roman yazarlığı ve şiir yazarlığı yanı sıra çok seyahatler yapmıştır. Bu gezileri topladığı kitabı ise, Son Sevinç’tir. Nobel Edebiyat Ödülünü Dünya Nimetleri isimli kitabı ile alan yazar köylülerin yaşamını anlatmıştır. 1940 yılında Almanların Norveç’i istila etmesi sırasında Almanlara hoşgörülü olmak yanlısı yazılar yazmıştır. 1947 yılında vatan hainliği ile suçlanmış ve yaşı nedeni ile ev hapsine çarptırılmıştır. Nazilere olan bu davranışını sürekli olarak savunmuştur.  Daha sonra akıl hastanesi ve huzur evine yatırılmıştır. Knut Hamsun, 1952 yılında vefat etmiştir.

Knut Hamsun eserleri

Romanları ; Gizemli Adam, Açlık, Gizler, Yeni Topraklar, Redaktör Lynge, Viktoria, Dönemlerin Çocukları, Segelfoss kenti, Son Sevinç, Serserilik Günleri, Yıl ve Günlerden Sonra, Halka Kapanıyordur.

Şiirleri ; Keçi Ayaklı Pan

One Response
  1. metin çelik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.