Klima astımlı çocuğu etkiler mi
Menu

Klima astımlı çocuğu etkiler mi

astım ve klimalar

Astım, soluk alıp vermede zorluk yaratan bir rahatsızlıktır. Alerjik olabileceği gibi solunum yolunda çeşitli nedenler ile oluşan tıkanıklıklar ile de kendini gösterebilir. Çocukluk çağında başlayan pek çok astım türü, zamanla düzelebilir. Astım, en fazla çocuklarda alerji kaynaklı görülen bir rahatsızlıktır.

klima kullanma

Astım, hırıltılı nefes, öksürük ve nefes darlığı ile kendini belli eder. Keskin kokular, kirli hava, toz ve sigara astımı tetikleyen unsurlardır. Hatta havanın olağan değişimleri bile astımı tetikleyen unsurlardır. Özellikle çocuklarda uzmanlar, ortamın temiz hava içermesini öneriyorlar. Bu nedenle, sık sık havalandırma yapmak ve nemli havadan kurtulmak çok önemlidir.

Astım hastalarında, solunan havanın ısısı, nemi ve temizliği çok önemlidir. Uygun sıcaklık 24-15 derece, nem oranı ise %40 civarında olduğunda astımlı hastalar rahat ederler. Fakat, normal split klimalar, ortamda olan havayı toplayıp, ısıtıp ya da soğutup tekrar içeriye verirler. İşte bu nedenle ortamda çok fazla toz partikülü dolaşır. Uzmanlar, klima alırken mutlaka evde astım hastası olduğunu söyleyin diyorlar. Bu durumda sizin alacağınız klimanın havayı temizleme özelliği olacaktır. Havayı temizleyen klimaların, filtre sistemleri sıklıkla temizlenmelidir. Çünkü, filtreler dolarak bakteri üremesine neden olabilirler. Astım hastaları için büyük risk olan bu bakteri ve mantarlar astım ataklarına neden olabilir.

Astım hastaları klimayı nasıl kullanmalıdır?

Klimalı bir ortamdaysanız kesinlikle klimanın havası size direk vurmamalıdır.

Klima çalışmaya başlayınca hemen ve hızlı bir şekilde oda soğutulmamalıdır. Bunun yerine yavaş bir şekilde sıcaklık düşürülmelidir.

Klimanın filtresi sıklıkla temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Klima alırken, mutlaka havayı temizleyen ve nemi dengeleyen klima alınmalıdır. Normal bir split klimalı olan ortamda asla astımlı hasta kalmamalıdır.

Klima takılırken ortamın ölçüsüne ve metrekaresine göre klima seçimi yapılmalıdır.

Klima 24-25 derecede ve %40-50 nem oranında çalışmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.