Kızılcığın vücudumuza faydaları
Menu

Kızılcığın vücudumuza faydaları

kızılcık baş

Kızılcık meyvesinin zamanı geldi. Kızılcık her şeyi ile bir şifa kaynağıdır. Kızılcık hakkında yapılan araştırmalarda bu nayhoş meyvenin çok sağlıklı olduğu ortaya çıktı. Üstelik, kırmızı meyvelerin güçlü antioksidanlar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İşte, kızılcığın faydaları ;

kızılcık1

Kızılcık çok kuvvetli bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini hızla güçlendirir. Özellikle dolaşım sistemine etkisi büyüktür. Kalp krizi riskini düşürür, kanser oluşturan serbest radikallere savaş açar. Kanserin hızla ilerlemesini engeller.

Kızılcık meyvesi güçlü bir melatonin kaynağıdır. Melatonin gece salgılanır ve bu sayede uyku uyuruz. Fakat, melatonin yeterince salgılanmazsa kanser meydana gelir. Hücre yapımız hızla bozulmaya başlar. Bugün piyasada satılana pek çok melatonin ilacı kızılcık ile yapılmaktadır.

kızılcık2

Uyku probleminiz varsa ve uyuyamıyorsanız yatmadan önce mutlaka 1 bardak kızılcık suyu için. Melatonin hızla salgılanacağından uykunuz gelecektir.

Günde 1 avuç kadar kızılcık tüketmek, meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurur. Kanserli hücrelerin yayılmasına engel olan kızılcık doğal bir kanser önleyicidir.

kızılcık4

Yapılan araştırmalarda kızılcıkta brokoliden 5 kat daha fazla antioksidan bulunmuştur. Antioksidanlar hücre yapımızı korurlar, vücutta bulunan serbest radikalleri elemine ederler. Damarların tıkanmasını önleyerek kalp hastalıkları ve felç gibi rahatsızlıklardan korurlar.

Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarında önerilir. İdrar içindeki, asit miktarını arttırarak böbrek taşı oluşumuna engel olur. Üstelik var olan taşlardan kurtulmayı sağlar.

kızılcık3

Doğal bir antibiyotik olan kızılcık, ülser gibi mide hastalıkları yanı sıra bakteriler ile savaşır. Kızılcığın kabuğu ateş düşürür ve ishali durdurur. Kızılcığı ateşli hastalıklarda kullanarak tedavi olabilirsiniz. Yara ve yanıklarda tedavi edici özelliği vardır. Ezilerek yaralara ve yanıklara kullanılır.

Menopoz döneminde kadınlarda oluşan ateş basmalarının önüne geçer.  Depresyon ve ruhsal hastalıklarda  yardımcı bir gıdadır. Ayrıca şeker hastalarına önerilir. Çünkü içinde şeker oranı düşük bir meyvedir.
One Response
  1. ömer aksoy Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.