Kitlesel paniklerle ölen insanlar
Menu

Kitlesel paniklerle ölen insanlar

büyük panikler

Kitlesel olarak yaşana panik durumlarında binlerce insan hayatını kaybeder veya çok ciddi yaralanır. Dünya bu tarz paniklere çok sahne olmuştur. İşte, dünyada yaşanan kitlesel paniklerin en büyükleri ;

kamboçya

2010 yılı Kamboçya , 357 kişi hayatını kaybetti ;

Kamboçya’da her yıl Kasım ayında 3 gün süren Bon Om Touk festivali yapılır. Teknelerle insanlar toplanır ve eğlenceli müzikler ile festival coşkulu olur. 2010 yılında yapılan festivalde, büyük bir kalabalık festival alnına giderken nehir üzerinde ki köprüde sıkışır. Kalabalığın tam ortasında olan 357 kişi iki tarafın yaptığı basınç ile ezilerek hayatını kaybetmiştir. Bu olayın ani bir panik ile olduğu görgü tanıkları tarafından anlatılır.

şeytan taşlama

2006 yılı Mekke, 362 kişi hayatını kaybetti ;

İslam’ın beş şartından biri olan hacca gitmek her yıl milyonlarca Müslüman’ın uyduğu bir olaydır. Hac yapılırken şeytan taşlama adı altında bir uygulama vardır. 2006 yılında, kalabalık bir insan topluluğu şeytan taşlama konusunda acele etti. Kalabalık burada sıkıştı ve panik oluştu. Yaklaşık 362 kişi bu panikte hayatını kaybetti.

ırak savaşı

2006 yılı Irak, 953 kişi hayatını kaybetti ;

2005 yılında El Kaide, kalabalığın üzerine canlı bomba olarak daldı. Bu olayda, yedi ölü ve yüzlerce yaralı olmuştur. Bir milyon hacı, ertesi gün camiye namaz kılmaya giderken intihar saldırısı olacağı kalabalığa yayıldı. Kalabalık hızla caminin dışına doğru koşmaya başladı ve bir köprüye akın etti. Çoğu kişi köprüden düştü ve boğuldu kalanlar ise ezilerek can verdi. Bu panik ile olan olayda tam 953 kişi hayatını kaybetti.

mekke

1990 yılı Mekke, 1426 kişi hayatını kaybetti ;

1990 yılında Arafat’ın dışına doğru Mekke dışına çıkan uzun kapalı yaya tünelinde bir izdiham çıktı. Sıkışan ve panik yapan insanlar birbirini ezdi. 1426 kişi bu panikte hayatını kaybetti.

napolyon

1809 yılı Portekiz, 6 bin kişi hayatını kaybetti ;

1809 yılında Napolyon askerleri Portekiz’e yürüdü.Büyük bir yenilgiyle,  Ponte das Barcas yoluyla Douro Nehrine doğru kaçmaya başladılar. Bu nehrin üstünde olan köprü ağırlığı kaldıramadı ve 6 bin asker bu noktada köprünün çökmesi ile hayatını kaybetti. Büyük panik yaşandığından kurtulan olamadı.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.