Kısırlık ve aşılama – İnseminasyon (İUİ)
Menu

Kısırlık ve aşılama – İnseminasyon (İUİ)

kısırlık

Bir yıl boyunca hiç korunmadan düzenli olarak haftada 2-3 kez cinsel ilişkiye girildiği halde gebeliğin oluşmamasına kısırlık yani inferlite denilir. Kısırlık araştırılması gereken bir durumdur. Bazı çiftlerde hiçbir sorun olmamasına rağmen gelişebilir. Bazı durumlarda ise, çiftlerin çocuk sahibi olması tıbben mümkün değildir.

aşılama tedavisi

Hamileliğin sağlıklı bir çiftte oluşabilmesi şansı her ay sadece %25 orandadır. Hamile kalmak için kadında yumurtlamanın olması ve yumurtanın tüpler yardımı ile yakalanıp, erkekten gelen sperm ile döllenmesi, döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekmektedir. Bu bir sistemdir ve bu sürecin herhangi bir noktasında oluşan aksaklık hamile kalmayı engeller.

Kadınlarda çeşitli hastalıklar gebe kalmayı engelleyebilir. Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda oluşan kistler, miyomlar, kanserler, çeşitli hormonal bozukluklar hamile kalmayı etkileyebilir. Bu nedenle hastalara öncelikle bir kadın doğum doktoruna gitmek önerilir. Pek çok kadın, jinekolojik hastalıklarından tedavi olduktan sonra rahatlıkla hamile kalmaktadır.

Gebe kalmayı engelleyen durumlar

Kadının yaşının ileri olması gebe kalmayı engeller. Bunun nedeni, kadının yumurtalık rezervinin azalması yanı sıra yumurta kalitesinin düşmesidir. En iyi hamile kalma dönemi bu nedenle 20’li yaşlar ile 30’lu yaşların başıdır.

Haftada 3 defa düzenli ilişkiye girmek hamile kalma şansını arttırır.

Adet dönemi sonrası yumurtlama döneminde ilişkiye girmek gebelik şansını arttırır.

Düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edilmiyorsa mutlaka doktora gidip, zaman kaybetmemek gereklidir.

Tüplerde tıkanıklık, erkekte sperm azlığı veya yokluğu, yumurta azlığı veya kalitesizliği varsa bu hastalıkların öncelikle tedavisinin yapılması önerilir. Eğer tedaviye rağmen sorun çözümlenmiyorsa aşılama veya tüp bebek yöntemi çiftlere tavsiye edilir.

Aşılama – İUİ- İnseminasyon nedir?

Aşılama işlemi, kadının yumurta hücresinin çok daha fazla sperm hücresi ile bir araya getirilme işlemidir. Bu tedaviye başlanıldığında kadına yumurtayı geliştiren ve büyüten Klomifen tarzı ilaçlar ve iğneler verilir. Spermler baba adayından toplanır ve laboratuarda özel işlemlerden geçirilerek bir katater yardımı ile rahmin içine bırakılır. İşlem ağrısızdır ve yaklaşık 5-10 dakika kadar sürer. Genelde başarı oranı yüksek bir uygulamadır.

Aşılama işlemi, sperm sayısı düşük olanlarda, sperm hareketliliği olmayanlarda ve açıklanamayan teşhisi koyulamayan kısırlık durumunda çiftlere güvenle uygulanır. Başarılı gebelik elde etme şansı %25 seviyesindedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.