Kısırlık, İnfertilite tedavisi
Menu

Kısırlık, İnfertilite tedavisi

tüp bebek tedavisi

Bir yıl gibi sürede hiçbir doğum kontrolü uygulamaksızın düzenli ilişki yaşandığı halde bebek sahibi olamamaya infertilite yani kısırlık denilmektedir. Kısırlık tedavisinde öncelikle hem kadın ve hem erkek belirli testlerden geçerler. Kısırlığın nedeni anlaşılmaya çalışıldıktan sonra tedavi şekline karar verilir. İşte, infertilite yani kısırlık tedavisi ;

kısırlık için tüp bebek

Yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu) ;

Kadınlarda yumurtlama düzensizliği varsa ve hiçbir metabolik sorun olmadığı halde gebe kalamayan çiftlerde yumurtlama tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavinin amacı, düzenli yumurtlamayı sağlayarak, belirlenen zamanda ilişkiye girerek hamile kalmayı sağlamaktır. Bu tedavi içinde kullanılan ilaçlar ile yumurtlar büyütülür ultrason, kan tahlilleri ile yumurtanın döllenmeye hazır olduğu dönem çiftlere bilgi verilir. Genelde bu tedaviye 3-6 ay kadar devam edilir. Yumurtlama tedavisi içinde aşılama da uygulanan bir faktördür. Aşılamada, büyüyen ve döllenmeye hazır yumurtaya erkek spermi direk olarak verilir. Döllenmiş olan yumurtaya çatlatma iğnesi vurularak, yumurta çatlatılır. Bu iğneden 36 saat sonra aşılama yapılır. Bu tedavilerden sonuç almak için kadında 1 tüp açık olmalıdır. Eğer, tüpler komple kapalıysa çifte tüp bebek uygulaması tavsiye edilir.

kısırlık tedavisi nasıl yapılır

Ameliyat ile yapılan kısırlık tedavileri ;

Kadında yapılan tetkiklerde rahimde miyom, polip ve rahim içinde perde yani septum varsa laparoskopi ya da histeroskopi uygulaması yapılabilir. Laparoskopi ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Göbek deliğinden iğne yardımıyla karın boşluğuna karbon dioksite verilip şişirilir. Ardından göbekten girilerek karın içine bir optik tüp yerleştirilir. Böylece orada olan aksaklıklar monitörden görülerek, cerrahi işlem yapılır. Bu ameliyatın, vajinal kanaldan girilerek yapılanına histeroskopi denilmektedir. Bu ameliyatlar ile gebeliğe engel olan çikolata kistleri, miyom ve polipler, perdeler temizlenir.

kısrlık tedavisi yöntemleri

Tüp bebek tedavisi ;

Her iki tüpü de tıkalı olan kadınlarda veya aşılama tedavisi uygulandığı halde gebe kalamayanlarda tüp bebek tedavisi tercih edilir. Erkekte, spermin hiç olmaması veya sperm sayısı düşük olanlarda uygulamaya karar verilir. Tüp bebek tedavisinde ana amaç, kadında yumurtlamayı sağlamaktır. Yumurtlamanın düzenli olması için deri altı hormon iğneleri ve haplar alınır. Yumurta gelişimi ultrason ve kan tahlilleri ile kontrol edilir. Yumurtalar hazır hale geldiğinde çatlatma iğnesi vurulur ve 36 saat sonra anestezi altında yumurtalar kadından toplanır. Bu tedavi ile birden çok yumurta oluşturularak, kadından alınır. Erkekte, sperm hiç yoksa, alınan hücrelerden sperm yapılır veya sperm az sayıda ise az olanlar toplanır. Laboratuar ortamında yumurta ve spermler döllenir. 4-8 gün beklendikten sonra kadının rahmine döllenmiş yumurta yerleştirilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.