Kış depresyonundan bu gıdalarla kurtulun
Menu

Kış depresyonundan bu gıdalarla kurtulun

kış depresyonu

Kış aylarına girildiğinde ve kış günlerini yaşarken, psikolojik olarak kendimizi kötü ve sıkıntılı hissettiğimiz dönemlerimiz olabilir. Kasvetli ve kapalı havalarda kendimizi kötü hisseder ve depresyona girebiliriz. İşte, sizi kış depresyonundan kurtarabilecek gıdalar;

orman meyveleri

Orman meyveleri: Bilim adamlarınca yapılan çalışmalarda ahududu, yaban mersini ve çileğin kimyasallarında reçeteyle verilen ilaçlarda da kullanılan duygu durum dengeleyici valporik asitle yapısal benzerlikler bulunmuştur. Ayrıca flavonoidler ve antioksidan özellikleri de olan orman meyveleri, beynin fonksiyonlarını da arttırmaktadır.

b12 vitamini

B12 Vitamini ve Folik asit bakımından zengin gıdalar:  Kış depresyonu yaşayan hastalarda B12 ve folat seviyelerinin düşük olduğu gözlemlenmektedir. Bu vitaminlerin eksikliği yorgunluk ve halsizliğe neden olmaktadır. B12 açısından zengin olan balık ve kabuklu deniz ürünleri, süt ve yoğurt tüketimi önerilmektedir. Folik asit için de ıspanak ve baklagillerin tüketilmesi gerekmektedir.

bitter çikolata

Bitter çikolata: Çikolatanın euh halini dengeleyici özelliğe sahip olduğu artık tam olarak bilinmektedir. Bitter çikolata, beyindeki serotonin kimyasalı seviyesini arttırarak, ruh halini dengelemektedir. Her gün iki parmak ölçüsüyle tüketilirse, etkisinden en üst seviyede faydalanma imkanına kavuşursunuz.

d vitamini

D vitamini: Kış döneminde güneşin kendini az gösterdiği dönemlerde D vitamini almak oldukça önemlidir. Bunun için somon, uskumru, sardalya ve ringa balığı, kalsiyum takviyeli portakal suyu ve süt, peynir ve yumurta sarısının tüketilmesi depresyona karşı oldukça etki sağlar.

yeşil çay

Yeşil çay: Bu çayın sağlığa olan faydaları ve etkileri hemen herkes tarafından artık bilinmektedir. Normal tüketilmesi birçok fayda sağlamakta, ancak aşırı tüketildiğinde ise depresif belirtilerin daha düşük prevelansı ile ilgisi olduğu da belirlenmiştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.