Kış aylarında beslenme düzeni nasıl olmalıdır
Menu

Kış aylarında beslenme düzeni nasıl olmalıdır

kışın beslenme

Pek çok hastalık yediğimiz yemekler ve beslenme tarzımızla alakalıdır. Uzun süreler boyunca tüketilen gıdalar vücudumuzda farklı etkiler yaratır. Örn. peynir ve süt çok faydalıdır fakat uzun süreler boyunca yoğun tüketilirse, vücudumuza asit yükler. Böylece diyabet hastalığı başlayabilir.

beslenme

Hayatı boyunca protein ağırlıklı beslenen kişiler, et, yumurta, peynir ve balık tüketenler tip 2 diyabet hastası oluyorlar. Karışık ve anlamsız gelse de, bu tarz proteinli gıdalar ciddi manada vücutta asit üretirler. Eğer, lif, protein, karbonhidrat dengesi kurulmazsa asit yüksek oranlara çıkmaktadır. Özellikle kış aylarında bu dengenin korunması çok önemlidir.

obezite

Yeterli ve dengeli beslenme sağlımızı korumak için çok önemlidir. Kış aylarının gelmesi ile yağlı ve şekerli gıdalara olan isteğimiz hızla artar. Fiziksel aktivitenin düşmesi ile, hızla kilo alınmaya başlanır. Bu seferde yediklerimizin yarattığı metabolik hastalıklar yanında obezitenin verdiği hastalıklar da başlar.

sebzeler

Uzmanlar, dört besin grubunda bulunan gıdaların 3 ana ve 3 ara öğün ile yeterli miktarlarda tüketilmesi gerekliliğini belirtiyorlar. Savunma sistemimizi kuvvetlendiren A ve C vitaminleri açısından zengin antioksidan gıdalardan olan havuç, brokoli, kabak, lahana, maydanoz yanı sıra portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyveler mutlaka tüketilmelidir.

kuruyemiş

E vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir vitamindir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip için vücudumuza çok gerekli olan E vitamini, A vitaminin okside olmasını engeller. E vitaminin en iyi kaynağı yeşil yapraklı sebzelerdir. Ayrıca fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar da tüketilerek E vitamini alınır.

tahıl

Özellikle kış ayalarında kilo kontrolü ve dengeli beslenme için, şekerli besinlerden uzak durmak, tahıl tüketimini arttırmak gereklidir. Hamur tatlıları ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyve salataları tercih edilmelidir. Ayrıca vücut ısısını sabit tutmak için, bol sıvı tüketilmelidir. Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-12 bardak su tüketilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.