Kırmızı lahanadaki antosiyaninler ve özellikleri
Menu

Kırmızı lahanadaki antosiyaninler ve özellikleri

kırmızı lahana

Sebze ve meyvelerde kırmızı, mor ve mavi rengin oluşmasını sağlayan, antioksidan özelliği yüksek polifenolik bileşenlere antosiyanin denmektedir. Sağlık yönünden önemli olması ve yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle kuş üzümü ve ahududu gibi meyveler diyetlerde önerilmektedir. Bunun yanı sıra kozmetik endüstrisinde de yaşlanmayı önleyici cilt kremleri ve başkaca bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Diyetlerde günlük olarak tüketilen kırmızı meyveler, antosiyanin açısından yüksek değere sahip kırmızı lahana gibi sebzeler ve kırmızı şarap tüketildiği zaman, günlük antosiyanin tüketimi yaklaşık 200 mg/gün olmaktadır. Antosiyaninlerin sayısız yararı vardır ve bunların geniş bir çerçevede incelenmesi gerekir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

1- Kanser hücrelerinin DNA yapısında hasara neden olmakta ve kanser hüzrelerinin yok edilmesine destek sağlamaktadır.

2- Pankreas hücrelerindeki insülin üretimini tetiklemektedir.

3- Antioksidan etkileri nedeniyle, hücrelerde oluşan oksidasyonu geciktirmekte ve yaşlanma etkilerinin azalması ile beyin fonksiyonlarının gerilemesini de önlemektedir.

kırmızı lahanadaki antosiyaninler

Diyetlerinizde antosiyanin bakımından zengin besinlerin tüketilmesi, birçok hastalığın önüne geçmeyi sağladığı in-vivo yöntemlerle kanıtlanmıştır. Bunun yanında in-vitro sindirim deneylerinde ise antosiyanin’in biyo yararlılığının düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun anlamı; antosiyanin vücuda alındıktan sonra, mide ve bağırsak koşullarında sindirilir. Kana karışma seviyesi normal olarak tüketilen antosiyanin oranından daha düşük miktardadır.

Yapılan birçok çalışma antosiyaninlerin midede olan asidik koşullarda, bağırsaklardaki bazik koşullara göre daha stabil kaldığı tespit edilmiştir. Mide ve bağırsak koşulları birlikte ele alındığında antosiyaninlerin yaklaşık %25’lik bir kısmının stabil olduğu görülür. Bunun anlamı da aldığımız besinlerdeki antosiyaninlerin yaklaşık %25’ini vücuda alıyor ve kullanıyoruz demektir. Fenolik bileşenlerde ise bunun oranı %100’e kadar çıkabilmektedir. Kırmızı lahana da geniş pH aralıklarında stabil kaldığı için gıda boyası olarak da kullanılabilmektedir.

Antosiyaninler, taze kırmızı lahana ve kırmızı lahana turşusunda da en çok bulunan polifenolik bileşendir. (Kırmızı lahanadaki 11 çeşit antosiyanin bileşenlerinin kompozisyonu 520 nanometrede LCMS cihazı ile tespit edilmektedir.) Baskın olan bileşen siyanidin-3-diglukozid-5glukozid bileşenidir ve antosiyaninin çekirdeğidir. Taze kırmızı lahanada pelargonidin-3-glukozid ve siyanidin-3-o-triglukozid-5-o-glukozid bileşenleri de yer almaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.