Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı
Menu

Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı

kene baş

Kene tarafından taşınan Nairovirüs isimli mikrobun yarattığı hastalığa Kırım Kongo kanamalı ateşi denilmektedir. İnsanlarda ağır seyreden bu hastalık, hayvanlarda çok az etki yapmaktadır. Keneler, küçük ve insan ya da hayvanların kanını emerek beslenirler. Bu nedenle hastalığı bulaştırırlar.

kene 1

Hastalık ilk olarak Kırım’da 1945 yılında görüldüğünden Kırım ismi ile geçmektedir. 1969 yılında Zaire’de tekrar görülmüş ve Kırım Kongo hastalığı ismini almıştır. Bulaşma şekli, kenenin vücuda tutunması, çıplak elle ezilmeleri, taşıyıcı hayvanlardan alınan vücut sıvıları ve kan yolu iledir.

kene2

Kene tarafından ısırılınca hastalığın kuluçka süresi yaklaşık 1 hafta ile 15 gün arasındadır. Nezle ve grip septomları ile başlayan hastalık, üşüme, titreme ve ani ateş yüksekliği ile devam eder. Baş ağrısı, ishal, bulantı, kusma, vücutta kızarıklık ve döküntüler hızla oluşmaya başlar. Bu noktadan sonra tablo ağırlaşarak ölüm ile sonuçlanır. Bu nedenle hastalığın bulaştığı gün tedaviye başlamak hayati önem taşır.

kene4

Kene tarafından ısırıldığınızı fark ederseniz, ne kadar erken keneyi çıkarırsanız o kadar hastalığa karşı korunursunuz. Çıplak elle temas etmeden, kene vücuttan çıkarılmalıdır. Kene cımbız ile çıkarılmalı ve deriye antiseptik uygulanmalıdır. Çıkarılan kene, içi alkol dolu bir şişede öldürülmelidir. Acil bir hastaneye başvurulmalıdır. Kırım Kongo kanamalı hastalığının şu an için aşısı yoktur. Bu nedenle kene olabilecek olan ortamlardan kaçınılmalıdır. Kene oluşabilecek bir ortam sonrası vücutlar kontrol edilmelidir. Kene tarafından ısırılan insanlar izole edilmeli ve yakın temas kurulmamalıdır. Açık alanlarda, pikniklerde kapalı ve açık renk kıyafetler giyilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.