Kinesioloji nedir ve Uygulama alanları
Menu

Kinesioloji nedir ve Uygulama alanları

kinesioloji nedir

Kinesioloji terimi hareket etmek manasına gelen “kinein” ile “logos” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Türkçe karşılığı hareket bilimi olarak söylenebilir. Bu bilim bünyesinde pek çok doğu ve batı tedavi uygulamalarını barındırmaktadır. Vücuda yöneltilen sorular sayesinde kasların test edilmesine dayanan bir tedavi yöntemidir. Kasların hareket anındaki enerji kontrolünü içermektedir.

Kinesioloji uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Kinesioloji ile kaslara yapılan baskılar ve soru sorma metoduyla bedendeki enerji bölgeleri ile problemler açığa çıkartılmakta, en uygun tedavi metodu belirlenerek ilaç tespiti de sağlanır. Kaslardan herhangi birine soru sorulmakta ve o anda baskı uygulanmaktadır. Şayet hafif baskı uygulanan kas direnç gösteriyorsa, bu durum hem iyi hem de olumlu bir cevap olarak kaydedilmektedir. Ancak hafif baskı yapılan kas tam tersi yumuşama gösteriyorsa, bu durumdan olumsuz bir sonuç ortaya çıkar. Yani kas, gereken standart görevlerini yapamıyor ise, enerji problemi var demektir. Diğer bir deyişle, bu kısımda bir enerji tıkanıklığı bulunmaktadır. Kinesioloji tedavisinde kişilere soru ve cevap şeklinde özel tedaviler uygulanmaktadır. Bu sayede, hem ruhsal hem de bedensel denge sağlanmaktadır.

Kinesioloji’nin gelişimi

Amerikalı Dr. George Goodheart’ın 60’lı senelerde geliştirilmiş olduğu bir tedavi yöntemidir. Buna göre adele yani kas dengesi, vücuttaki bütün organların gerektiği gibi çalışması açısından bir ön koşuldur. Vücuttaki her kas bir çakrayla ve bazı organlarla da ilişkilidir. Bundan yola çıkılarak kaslarda meydana gelmiş olan bir yorgunluk, bir enerji tıkanıklığına işaret etmektedir. Dolayısıyla, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve psikosomatik sorunlar da bununla ilgili olabilir. Dr. Goodheart’a göre vücutta bulunan her kasa bir başka kas denk gelmektedir. Bundan dolayı da bir kasta olan kasılmanın ve krampın giderilmesi, karşılık gelen kasın güçlendirilmesi sayesinde mümkün olabilir.

Uygulama alanları

Kinesioloji, sırt ağrıları, depresyon, obezite sorunları, alerji çeşitleri, adele kasılma ve krampları, migren sorunu, sindirim bozuklukları alanlarında etkin bir tedavi yöntemidir. Bunların yanı sıra, zihinsel faaliyetlerin canlandırılması ve uyarılması ile ilgili de uygulanmaktadır. Detaylandırmak gerekirse konsantrasyon bozukluğu, stres, düşünme yetersizliği, okuma ve yazma zorluğu ve hiperaktivite ile ilgili alanlarda da uygulanmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.