Menu

Kilo vermek için en ideal çaylar

kilo vermek için ideal çaylar

Yüzyıllardır tüketilen bitkisel çaylar, sağlık açısından belirgin özelliklere sahip besin öğelerini barındırmaktadır. Tarihi bilgiler Çin’in Tang Hanedanlığı zamanında çayı korumak için kare şeklinde kağıt torbaların kullanıldığını göstermektedir.

Çaylardaki doğal maddeler metabolizmayı çalışmaya teşvik etmekte ve hızlı kalori yakılmasına destek olmaktadır. Şayet gazlı ve yüksek kalori ihtiva eden şekerli içecekler yerine, düşük kalorili bitkisel çayları tüketmeye başlarsanız, birkaç ay içinde istediğiniz kilo hedefine ulaşmanız mümkün. Her gün 3-4 bardak bitki çayı tüketirseniz faydasını mutlaka göreceksiniz. Bitkisel çayları içmeye başladığınızda sıvı alımını arttırmakta, günlük kalori alımını düşürerek iştahı da azaltmaktadır. Bunun yanı sıra, kişinin enerjisini arttırarak güçlü ve sağlıklı olmayı da sağlamaktadır. İşte, kilo vermek için en ideal çaylar;

Ebegümeci çayı (Hibiscus):

Hibiscus Sabdariffa çiçeğinin kırmızı ya da eflatun renkli yaprakları ve çanak yapraklarının demlenmesiyle yapılan bir çaydır. Çayın rengi kırmızıdır ve biraz kızılcığa benzer mayhoş bir tadı vardır. Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen ebegümeci çayı C vitamini, mineraller, flanovaidler ve antioksidanlar açısından zengindir. Kafein içermeyen bu çay trigliseridi ve düşük yoğunluklu LDL veya kötü kolesterolü düşürmeye destek olduğundan şeker hastaları için oldukça faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği nedeniyle vücuttaki toksinlerden kurtulmaya yardımcıdır. Enerjiyi ve performansı arttırıcı olan bu çay içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Ebegümeci çayı, karbonhidratların emiliminin azalmasını sağlayarak kilo kaybına destek olmaktadır. Her gün 4 bardak içilirse sindirimi geliştirmeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

ebegümeci çayı

Yeşil çay:

Dünya genelinde oldukça popüler olan Çin menşeli yeşil çay Camellia Sinensis yapraklarından elde edilmektedir. Doğrudan metabolizmanın hızlanmasını sağlamasına rağmen, içeriğindeki polifenoller ve kafein ısı üretimine sebep olmaktadır ki bu durum yağ oksidasyonunu hızlandırmaktadır. Bu etkisi kişinin kalp hızını arttırmadan metabolizmasını hızlandırmaktadır. 6 ons demlenmiş yeşil çay, metabolizmanın hızını arttırarak kilo kaybını sağlayan 235 mg kadar katesin içermektedir. Fazlaca işlenmediği taktirde içeriğindeki doğal besin öğelerini kaybetmez.

Yerba Mate:

Paraguay, Arjantin, Uruguay ve Güney Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinin geleneksel içeceği olan Yerba Mate, kişinin metabolizmasını yaklaşık %10 oranında hızlandırmaktadır. İlex paraguariensis bitkisinden elde edilen bir çay çeşididir. Mate yapraklarının sıcak suya batırılması ile hazırlanan çayın içine nane ya da narenciye kabuğu da ilave edilmektedir. Sıcak veya saoğuk olarak tüketilebilen Yerba Mate kafein, theobromine ve teofilin denen üç öğeyi içermektedir. Kahve ve çikolatada bulunan bu bileşenler, yumuşak kas dokusunun gevşemesini tetikler ve kalp işlevselliğini arttırır. Potasyum, magnezyum ve manganez mineralleri bakımından zengin olan çay, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Kötü kolesterolün azalmasına ve iyi kolesterolün artmasına yardımcı olan çay, kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

Yaban Mersini çayı:

Yaban Mersini meyvesi kullanılarak elde edilen bu çay, kişide yeme isteğinin azalmasını sağlamaktadır. Bol miktarda C vitamini içeren Yaban Mersini çayı antioksidan özelliğine sahiptir. Sonuç olarak vücuttaki toksinlerden ve yağlardan kurtulmaya yardımcı olmakta, kan şekerinin sabit kalmasını sağlayarak ateroskleroz riskini de azaltır.

One Response
  1. selma Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.