Kilo verdiren yiyecekler
Menu

Kilo verdiren yiyecekler

Girl with a green apple

Yediğimiz yiyecekler, metabolizmamız ve bedenimiz için pek çok fayda sağlamaktadır. Kemik gelişiminden, beynin hafıza merkezine, göz, dolaşım ve kalp hastalıklarına kadar faydalar göstermektedir. Bazı yitecekler içerdikleri kimyasallar ile kilo kontrolü de sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için bu besinleri tüketin.

brokoli

Brokoli ; Antioksidan özelliği ile kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Bir porsiyon brokoli yaklaşık olarak 20-30 kalori arasındadır. Özellikle az haşlanmış yarı çiğ tüketildiğinde göbek yağlarının erimesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca besleyici ve sağlıklı özelliği nedeni ile diyetlerde sıklıkla önerilir.

Nohut ; Nohut lif içerdiğinde tok tutar. Bol protein ve sağlıklı yağ, nişasta barındırır. Bu nedenle diyet yaparken ve beslenmede nohut çok faydalıdır.

yulaf

Yulaf ; Çok iyi bir yağ yakıcıdır. Üstelik bol lifli olduğundan tok tutar. Metabolizmamızı hızlandırarak, yağ yakımı yaparken bağırsakları rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır.

Avakado ; Yapısında bol miktarda bulunan oleik asit nedeni ile vücutta yağ yakılmasını sağlar. Özellikle karın ve bel çevresi yağlarının hızla yakılmasını sağlar. Ayrıca bol lif ve protein içerdiğinden de çok sağlıklıdır.

somon

Somon balığı ; Somon balığı yağsız bir protein kaynağıdır. İçinde yağ olmadığından çok sağlıklıdır. Kilo vermeye yardımcı olurken bir yandan da kemikleri güçlendirir, beyin için faydalıdır.

Esmer pirinç ; Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlar. Düşük kalori içerir ve düşük enerji verir. Uzun süreli beslenmede bu nedenle kilo kontrolü sağlar.

arrrrr

Armut ; Günde 1 orta boy armut tüketmek günlük lif ihtiyacınızın %15’ini tamamlamaktadır. Lif yapısının tamamı kabuklarında olduğundan armut kabuğu ile tüketilmelidir. Yapılan araştırmalarda günde 3 adet armut yiyen insanlar yemeyenlere göre daha çok kilo vermektedir.

Barbunya ; fasulye içinde bulunan protein ve lif sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır. Sağlıklı karbonhidrat ve nişasta barındırması ile tok tutar yağ yakımını hızlandırır.

badem

Badem ; Zayıflamaya özellikle basen, kalça ve karın bölgesi yağlarının yakılmasını sağlayan sağlıklı yağ enzimleri içerir. Diyette badem olanlar yemeyenlere göre daha hızlı kilo vermektedir.

Yeşil çay ; Yeşil çayda bulunan antioksidanlar yağ yakımı sağlar. Ayrıca tok tutar. Günde 4-5 fincan yeşil çay tüketildiğinde vereceğiniz kilo oranı iki katı artar.

Muz; Orta büyüklükte bir muz, metabolizmayı hızlandırır. Sağlıklı karbonhidrat olan muz hem zayıflamayı kolaylaştırır hem de rahatlatır.

Bitter Çikolata ; Bitter çikolata, sindirimi yavaşlatır. Bu nedenle uzun süre tok tutar ve enerji verir.
One Response
  1. semanur tuzun Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.